AK: Ukrayna ilə ABŞ ın təbii sərvətlər barəsində razılaşmasını Aİ yə daxil olma prosesi baxımından qiymətləndirmək lazımdır
Hurriyyet.az TASS informasiya agentliyinə istinadla xəbər verir ki, Avropa Komissiyasının təmsilçisi Paula Pinyo bu sənədin faktiki olaraq, Ukraynanın bütün resurslarının Birləşmiş Ştatların nəzarətinə keçməsi demək olacağı barəsində suala cavab verməkdən imtina edib.
Avropa Komissiyası Kiyevə bildirib ki, təbii ehtiyatlar barəsində ABŞ ilə razılaşma Ukraynanın Aİ-yə daxil olması prosesində öhdəliklərini yerinə yetirməsi baxımından qiymətləndiriləcəl. Bu barədə məlumatı Pinyo Brüsseldə keçirilən mətbuat konfransında verib.
Pinyo deyib: "Ukraynanın nəzərinə çatdırılıb ki, bizim mövqeyimizə görə, belə bir razılaşma Aİ ilə Ukrayna arasında münasibətlər baxımından, o cümldən Aİ-yə daxil olmaq üzrə danışıqlar kontekstində təhlil edilməlidir. Avropa Komissiyası Kiyevə məsləhətlər üçün açıqdır. Qeyd edək ki, bu mövzuda Ukraynadan konkret heç bir sorğu gəlməyib".
Əlavə edək ki, Avropa Komissiyasıın sərd müavini, Avropa sənayesi üzrə məsul şəxs olan Stefan Sejurne bir müddət bundan əvvəlki çıxışında Avropa İttifaqının Ukraynanın 2021-ci ildə imzalanmış razılaşmaya görə, Avropa sənayesi üçün mühüm olan bir sıra ehtiyatların tədarükünü gözlədiyini bildirib.