Azərbaycan solçuları Türkiyə kommunistlərindən narazıdır
Icma.az, Reyting.az portalına istinadən məlumat yayır.
"Türkiyədəki hadisələrin kökü Qəbdən qaynaqlanır. Avropa Şurası cinayətkarlara rəhbərlik etməkdə və korrupsiyada ittiham olunan Əkrəm İmamoğlunun həbsini pisləyərək, Türkiyə hakimiyyətini onu dərhal azad etməyə çağırır. Bu azmış kimi ölkədə qadağan olunmuş Kürdüstan Fəhlə Partiyasına (PKK) dəstək verməklə cinayət əməli törətmiş Əkrəm İmamoğlunun Cümhuriyyət Xalq Partiyası tərəfindən prezidentliyə namizəd kimi irəli sürülməsini də dəstəkləyirlər".
Bunu “Reytinq” qəzetinə açıqlamasında Azərbaycan Sosialist Hərəkatının (ASH) sədri Ədalət Abdinov deyib.
Ə. Abdinovun fikrincə, Türkiyədə belə bir qarşıdurmanın kəskinləşməsi fonunda Ərdoğan diqqətini milli biznesə yönəltməklə, Qərb kapitalının dəstəklədiyi müxalifətin əleyhinədir. Onun sözlərinə görə, bu ziddiyyətlər - milli kapitalla qərbyönlü kapital arasında - Türkiyə siyasətinin əsas hərəkətverici qüvvəsidir. “Dövlətin dünyəviliyi ilə bağlı mübahisədən pərdə kimi istifadə olunur. Ərdoğan mötədil olsa da, islamçıdır. Qərbyönlü siyasətçilər isə dövlətin tam sekulyarizminin və Avropa Birliyinə daxil olmaq kursunun tərəfdarıdırlar”,- deyən ASH sədri əlavə edib ki, bu prosesdə Türkiyə Kommunist Partiyası və onun rəhbəri Kemal Okuyanı anlamır: “Bu klassik təşkilat yırtıcı beynəlxalq imperializmə və onun Türkiyədəki əlaltılarına qarşı mübarizə aparmaq əvəzinə Ərdoğanı hədəf seçib".
Ə. Abdinov bildirib ki, Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri hər birimizə məlumdur: "Lakin Turkiyə qonşumuz Rusiya üçün çətin tərədaşdır. Buna baxmayaraq, Ərdoğanın dövründə Türkiyə Qərbin sanksiyalarını böyük ölçüdə dəstəkləməyib. Türkiyə müxalifəti iqtidara gəlsə, böyük ehtimalla Rusiyaya qarşı müharibə aparan partiyaya qoşulacaqlar. Çünki onların drijoru araqarışdıran Qərbdir".