Azərbaycana qarşı hibrid hücumların pərdəarxası ŞOK FAKTLAR
Demokrat.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
COP29 ərəfəsində və tədbirin keçirildiyi zaman, hətta tədbirdən sonra da Azərbaycana qarşı hibrid hücumların bütün üsullarından istifadə halları baş verdi. 2023-cü il dekabrın 11-də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsinə qərarı verildiyi gündən ölkəmizə qarşı informasiya əməliyyatları kəskin hal aldı. Halbuki  tədbir BMT-nin, müzakirə ediləcək məsələ isə bütün dünyanın problemi idi. Bu baxımdan Azərbaycana qarşı hibrid hücumlar, həm də qlobal iqlim problemlərinin müzakirəsinə və həll yollarının tapılmasına çətinlik yaradırdı.
Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyası aparan qüvvələr üçünsə qobal iqlim məsələsi o qədər də maraqlı görünmürdü, çünki məqsəd öz maraqlarının təmin edilməsi idi.
Milli Məclisin hazırladığı “COP29-a qarşı hibrid hücumlar: Cəmiyyətimiz hibrid təhdidlərin qurbanı olmamalıdır!” adlı xüsusi hesabat Azərbaycana qarşı aparılan kampaniyaların məqsədi, iştirakçıları və sifarişçiləri detallı şəkildə ortaya çıxarır. (https://meclis.gov.az/documents/Hesabat-COP29-a%20garsh%C4%B1%20hibrid%20hucumlar.pdf).
Hibrid hücumların arxasında konkret ölkələrin və maraq qrupunun dayandığı bəllidir. Bu qüvvələr məhz hibrid üsullardan istifadə etməklə gizlənməyə çalışırdı. Lakin araşdırmalarda hər şey məlum olub.
Misal üçün, sosial şəbəkələrdə #COP29 həştəqi ilə saxta məlumatlar və manipulyasiya xarakterli informasiyalar tirajlanırdı. Eyni zamanda, bot hesablardan hücumlar edilirdi. Bununla yanaşı, “Lawfare” üsulundan geniş istifadə olunub. Hüquq və müharibə terminlərinin kombinasiyasından meydana gələn “Lawfare” hüquqi vasitələrdən və qanuni institutlardan digərlərinə qarşı “silah” kimi istifadəni özündə ehtiva edən hibrid təhdid növüdür.
Başda ABŞ olmaqla, bir sıra Avropa ölkələri hibrid hücumlarının əsas təşkilatçısı və sifarişçiləri idi. Eyni zamanda, Qərbdə erməni diasporu və lobbisi xüsusi aktivliyi ilə seçilirdi. ABŞ Konqresində Azərbaycana qarşı çıxışlar və qəbul edilən qətnamələr də bundan qaynaqlanırdı.
Burada ABŞ Konqresinin xarici əlaqələr komitəsinin keçmiş rəhbəri Bob Menendesin adını çəkə bilərik. Erməni əsilli Nadin Arslyanla evli olan Menendesin bütün siyasi karyerası Azərbaycana qarşı hücumlardan ibarətdir. COP29 tədbiri zamanı da o, bu prosesə rəhbərlik edirdi.
ABŞ-da 60-a yaxın konqresmen və senatorun Azərbaycana qarşı qəbul etdiyi qərarın da arxasında erməni diasporu və lobbisi dayanırdı. Müraciətin təşəbbüskarlarından olan Frank Pallone Konqresdə “Erməni məsələləri üzrə qrupun” həmsədridir. Ötən il Qarabağda separatçılara qarşı anti-terror tədbirləri keçirilməsindən sonra “Azərbaycan təcavüzünə qarşı ermənilərə dəstək” aktını hazırlayıb. Pollene 2017-ci ildə Qarabağa qanunsuz səfərinə görə Azərbaycanın “qaraya siyahı”sına salınıb.
Digər həmmüəllif isə Edvard Marki erməni lobbisinin fəallarındandır. COP29-dan öncə Bostonda erməni icması ilə görüşən Marki Azərbaycana qarşı təzyiq kampaniyasını müzakirə etmişdi.
Analoji addımlar Avropada da atıldı. Oktyabrın 1-də Avropa Şurasının Parlament Assambleyasında “Azərbaycanda insan hüquqları ilə bağlı vəziyyətin, qanunun aliliyinin və demokratiyanın pisləşməsi” adı altında keçirilən müzakirələr, Avropa Parlamentinin qəbul etdiyi qərarlar, eləcə Niderland, İsveç kimi ölkələrin parlamentlərində səslənən anti-Azərbaycan çağırışları və Fransanın Bakıya qarşı total hücumları eyni planın tərkib hissəsi idi.
COP29 üzərindən Azərbaycana qarşı edilən hibrid hücumların hamısı eyni hədəf ətrafında birləşdirilirdi.