Azərbaycanda Starlink in işə düşməsi ermənilərdə narahatlıq yaradıb FOTO
Icma.az, Sfera.az saytına istinadən bildirir.
Xəbər verdiyimiz kimi,  "Space X"in sahibi İlon Mask Azərbaycanda "Starlink" qlobal peyk rabitə sisteminin xidmətlərinin rəsmən istifadəyə verilməsi ilə bağlı "X" hesabında paylaşım edib. Bundan sonra sosial şəbəkələrdə müzakirələr başlayıb. Belə ki, emənilər niyə İlon Maskın Ermənistanın xəritəsini olduğu kimi, Azərbaycanı isə daha geniş paylaşdığı ilə bağlı rəylər yazıblar.
Sfera.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı açıqlamasında texnobloqqer Fərid Pərdəşünas bunun "Starlink" xəritəsinin texniki təminatı ilə əlaqəli olduğu deyib:
"Yəni, "Starlink" Ermənistanda aktiv ediləndə, xəritədə Azərbaycan hələ qaranlıq idi. Bu səbəbdən Türkiyə və Azərbaycanda aktiv olmadığına görə, Ermənistan ərazi sərhədləri göylə tam konturda düşürdü. Bu gün Azərbaycanda aktiv ediləndə isə artıq ötən gün Ermənistanda aktiv olduğundan (və daha əvvəl Gürcüstanda), Azərbaycanda da daxil olmaqla əhatə dairəsi tam göy rəngə boyandı. Yəni, "Starlink" xəritəsi sərhədləri yox, aktiv olduğu bölgələri rəngləyir".
Mütəxəssis onu da vurğulayıb ki, burada hansısa siyasi tərəfkeşlik və yanlışlıq yoxdur, belə xırda məsələləri müzakirə etmək doğru deyil.