Baş prokuror Keçmiş Prezidentə qarşı cinayət işinin dayandırılmasını istəyib
Ayna saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
İstintaq Jair Bolsonaronun günahına dair kifayət qədər sübut tapa bilməyib
Braziliyanın Baş Prokurorluğu məhkəmədən keçmiş Prezident Jair Bolsonaroya qarşı COVID-19 peyvəndi məlumatlarını saxtalaşdırdığı üçün qaldırılan cinayət işinin rədd edilməsini istəyib. AYNA.AZ xəbər verir ki, bu barədə “G1” portalı məlumat yayıb.
Məlumata görə, baş prokuror Paulo Qonet ərizəsində bildirib ki, istintaq Bolsonaronun günahına dair kifayət qədər sübut tapa bilməyib.
Keçmiş Prezidentin köməkçisi olmuş Mauro Cidin əvvəllər ifadəsində bildirib ki, o zaman Bolsonaro ona və qızına saxta peyvənd məlumatları olan sertifikat verilməsini əmr edib. Lakin bu, təsdiqini tapmayıb.
Bolsonaro keçən ilin martında peyvənd məlumatlarını saxtalaşdırmaqda ittiham olunub. İstintaqı aparan federal polisin məlumatına görə, keçmiş Prezidentin şərikləri ABŞ-a giriş üçün Braziliya Səhiyyə Nazirliyinin rəsmi müraciətinin məlumat bazasına koronavirus peyvəndi ilə bağlı yalan məlumatlar daxil ediblər. Məlumat tezliklə sistemdən silinib.