Icma.az, Newscenter.az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
"Mart qırğınları tarixin insanlıq əleyhinə törədilmiş ən qanlı cinayəti olmaqla bərabər, eyni zamanda ermənilərin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi etnik təmizləmə, soyqırım siyasətinin daha bir nümunəsi idi".
Newscenter.az xəbər verir ki, bu fikirləri "Milli İnkişaf" İctimai Birliyinin sədri Arzuman Muradlı səsləndirib. İctimai Birlik sədri təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, hələ də bəşər tarixinin ən qanlı cinayətlərindən biri olan 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırım Gününə beynəlxalq səviyyədə hüquqi-siyasi qiymət verilməyib, 107 il əvvəl törədilmiş həmin cinayətə görə Ermənistan dövləti qınanmayıb, ondan azərbaycanlılara dəymiş maddi və mənəvi ziyana görə konpensasiya tələb olunmayıb:
"Məlumat üçün qeyd edək ki, 1918-ci ilin 30 mart və 3 aprel tarixləri arasında Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələri azərbaycanlıları kütləvi şəkildə vəhşicəsinə qətlə yetirmişlər. Rəsmi mənbələrə əsasən, bu soyqırımın nəticəsində 12 minə yaxın azərbaycanlı amansızcasına öldürülmüş, on minlərlə insan itkin düşmüşdür. Həmin günlər təkcə Şamaxıda 8 minə qədər dinc sakin qətlə yetirilimişdir. Şamaxı Cümə məscidi də daxil olmaqla əksər mədəniyyət abidələri yandırılmış və uçurulmuşdur.
Eləcə də Cavanşir qəzasının 28 kəndi, Cəbrayıl qəzasının 17 kəndi tamamilə yandırılmış, əhalisi məhv edilmişdir".
Arzuman Muradlı deyib ki, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı təkcə mart ayı ilə kifayətlənməyib və bu cinayət aprel ayının sonlarına qədər davam edib:
"1918-ci il aprelin 29-da Gümrü yaxınlığında əsasən qadınlardan, uşaqlardan və yaşlılardan ibarət 3 min nəfərlik azərbaycanlı köçü pusquya salınaraq son nəfərinədək məhv edilmişdir. Erməni silahlı dəstələri Zəngəzur qəzasında 115 azərbaycanlı kəndini məhv etmiş, 3257 kişi, 2276 qadın və 2196 uşağı öldürmüşdülər. Bütövlükdə bu qəza üzrə 10068 azərbaycanlı öldürülmüş və ya şikəst edilmiş, 50000 azərbaycanlı qaçqın düşmüşdür".
İctimai Birlik sədri deyib ki, ermənilərin xalqımıza qarşı həyata keçirdiyi soyqırımın dünyaya çatdırılması, ona hüquqi-siyasi qiymətin verilməsi istiqamətində ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri olub:
"1998-ci il martın 26-da Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 690 nömrəli Fərmanı imzalaması ilə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu qanlı qırğının dəhşətli nəticələrini üzə çıxarmaq və dünyanın diqqətinə çatdırmaq imkanı yarandı. Həmin Fərman 31 mart soyqrımına siyasi qiymət verilməsi baxımından olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir".
Arzuman Muradlı diqqətə çatdırıb ki, mart qırğınları ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Prezident İlham Əliyev də önəmli addımlar atıb. O qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin Quba şəhərində “Soyqırımı memorial kompleksi“nin yaradılması ilə bağlı 30 dekabr 2009-cu il tarixində verdiyi Sərəncam əsasında memorial kompleks 2012-2013-cü illərdə Quba şəhərində inşa edilib və 2013-cü il sentyabrın 18-də açılışı olub. İctimai Birlik sədrinin sözlərinə görə, ötən illər ərzində bir çox xarici nümayəndə heyətlərinin həmin memorial kompleksi ziyarət etməsi, tarixi həqiqətlə tanış olması ermənilərin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi soyqırım siyasətinin dünyaya çatdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.