BMW yaxın üç il ərzində 40 yeni model təqdim edəcək
Lent az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
BMW yaxın üç il ərzində 40 model təqdim edərək bazarda böyük bir hücuma keçməyə hazırlaşır.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla xəbərinə görə, bu barədə şirkətin baş direktoru Oliver Tsipse brendin illik nəticələri ilə bağlı konfransı zamanı bildirib.
Onlardan ən azı ikisi ilk Neue Klasse modelləri olacaq. Birincisi, çoxdan gözlənilən yeni nəsil iX3 modeli olacaq - Neue Klasse Vision X-in istehsal versiyası, Tsipsin dediyinə görə, sentyabrda Münhen avtosalonunda nümayiş etdiriləcək. Onu tez bir zamanda elektrik 3 seriyası izləyəcək.
Xəbər ana şirkət BMW Group üçün çətin bir ildən sonra gəlir, yeganə üstünlüyü elektrikli avtomobillərin satışı olub.
Qrup BMW, Mini və Rolls-Royce markaları altında 426 594 elektrikli avtomobil satıb ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 13,5 faiz çoxdur. Bu o deməkdir ki, elektrik avtomobilləri qrupun ümumi satışlarının beşdə birini təşkil edib.
Bu, brend üçün çətin bir ildə, gəlirin 8,4 faiz azalaraq 142 milyard avroya, vergidən əvvəlki mənfəətin isə 35,8 faiz azalaraq 10,9 milyard avroya düşdüyü müsbət irəliləyiş olub.
Şirkət qrupu ilin ikinci yarısında əyləclərin kütləvi geri çağırılması və Çində satışların azalması səbəbindən çox əziyyət çəkib.