Bu fotoları telefonunuzda saxlamayın xəbərdarlıq
Icma.az, Milli.az portalına istinadən məlumat verir.
Telefonunuzda bəzi fotoşəkilləri saxlamaq şəxsi məlumatlarınızın təhlükəsizliyi baxımından riskli ola bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, aşağıdakı növ fotoşəkilləri cihazınızda saxlamaqdan çəkinməyiniz tövsiyə olunur:
1. Şəxsi və məxfi məlumatları əks etdirən şəkillər: Şəxsiyyət vəsiqəsi, pasport, sürücülük vəsiqəsi, kredit kartları və digər şəxsi məlumatları ehtiva edən fotoşəkillər. Bu cür məlumatlar kibercinayətkarlar tərəfindən oğurlana və sui-istifadə oluna bilər.
2. Məhrəm fotoşəkillər: Özünüzün və ya başqalarının məhrəm görüntülərini ehtiva edən fotoşəkillər. Bu cür şəkillərin sızması şəxsi həyatınıza ciddi zərər verə bilər.
3. Uşaqların fotoşəkilləri: Xüsusilə açıq-saçıq və ya məhrəm vəziyyətlərdə çəkilmiş uşaqların fotoşəkilləri. Bu cür şəkillər pis niyyətli şəxslərin əlində təhlükəli vəziyyətlər yarada bilər.
4. Müəssisə və ya iş yeri ilə bağlı məxfi məlumatlar: İş yerinizə aid məxfi sənədlər, layihələr və ya digər həssas məlumatları əks etdirən fotoşəkillər. Bu cür məlumatların sızması müəssisənizə zərər verə bilər.
Tövsiyələr:
Şifrələmə: Həssas fotoşəkilləri cihazınızda saxlamaq məcburiyyətindəsinizsə, onları şifrələyərək əlavə təhlükəsizlik təmin edə bilərsiniz.
Bulud xidmətləri: Etibarlı və təhlükəsizlik tədbirləri yüksək olan bulud saxlama xidmətlərindən istifadə edərək həssas məlumatları orada saxlaya bilərsiniz.
Ehtiyatlılıq: Naməlum mənbələrdən gələn mesajlar və ya e-poçtlardakı linklərə diqqətlə yanaşın və şübhəli məzmunları açmaqdan çəkinin.
Telefonunuzda hansı fotoşəkilləri saxladığınıza diqqət yetirmək şəxsi məlumatlarınızın təhlükəsizliyini qorumaq üçün vacibdir. /lent.az