Çin Tayvan ətrafında yeni hərbi təlimlərə başlayıb
Icma.az, Oxumeni.az portalına istinadən məlumat verir.
Çin Tayvan ətrafında daha çox hərbi təlimlər keçirməyə başlayıb. Bu addım ABŞ-ın Pekinin bölgədəki təcavüzünü cilovlamağa söz verdikdən sonra atılıb.
Bunu Çin Xalq Azadlıq Ordusunun (AXO) baş polkovniki Şi Yi deyib. Onun sözlərinə görə, Çin ordusu çərşənbə axşamı "bir neçə istiqamətdən" hərbi təlimlərə başlayıb. Bu təlim və manevrlərdə quru, dəniz, hava və raket qüvvələri iştirak edir.
Manevrlərə “dəniz və quru hədəflərinə hücum” məşqi, eləcə də qoşunların birgə fəaliyyət qabiliyyətini yoxlamaq üçün əsas ərazilərin və dəniz zolaqlarının blokadaya alınması daxildir.
Çinin Tayvan yaxınlığındakı son təlimləri Tramp administrasiyasının xarici siyasətinə qarşı yönəlib. Xüsusilə, amerikalılar Avropanı Rusiyanın hücumlarını dəf etmək üçün müdafiəyə daha çox pul xərcləməyə sövq etməklə yanaşı, həm də Pekinin Şərqi Asiyadakı ambisiyalarına qarşı durmağa yönəlib.
Filippin və Yaponiyaya son səfərləri zamanı ABŞ-ın müdafiə naziri Pit Heqset Çinə qarşı mübarizə aparmaq üçün raket sistemləri, qoşunlar və digər resurslar təqdim edəcəyinə söz verib.
O, həmçinin bildirib ki, Vaşinqton Tayvan boğazı da daxil olmaqla Hind-Sakit okean regionunda “etibarlı çəkindirmə” təmin edəcək. Taypey bu mövqeyi alqışlayıb, Tayvanın xarici işlər naziri Lin Çi-long ABŞ və Yaponiyanın "Çinin dünya nizamına çağırışları ilə bağlı" ifadə etdiyi narahatlığı yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.
Nəşr həmçinin xatırladıb ki, Çin prezident Lai Çinq-de təxminən bir il əvvəl Taybeydə vəzifəyə başlayandan bəri Tayvan yaxınlığında bir neçə belə təlimlər keçirib. Pekin təxminən 23 milyon insanın yaşadığı adaya öz ərazisi kimi baxır və nəticədə adanı zorla da olsa ələ keçirmək niyyətindədir.
Birləşmiş Ştatlar isə Taypeyin əsas təhlükəsizlik qarantıdır və qanuni olaraq Tayvana özünü müdafiə etməkdə kömək etməyə borcludur.