COVID 19 peyvəndi təhlükəli xəstəlik riskini altı dəfə artırır
Turkstan.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Koronavirus peyvəndi ilə bağlı araşdırmalar tibb dairələrində qızğın müzakirələr yaratmağa davam edir.
Turkustan.az-ın lent.az-a istinadla xəbərinə görə, təxminən 99 milyon insanı əhatə edən son beynəlxalq araşdırma peyvənddən sonra bir sıra ciddi xəstəliklərin mümkün riskinin artdığını göstərən yeni məlumatlar təqdim edib.
Yoluxucu xəstəliklər professoru Olqa Qolubovskayanın “Facebook” səhifəsində qeyd etdiyi kimi, təhlil ən çox yayılmış üç peyvənd üzərində cəmlənib: Pfizer/BioNTech (BNT162b2), Moderna (mRNA-1273) və Oxford/AstraZeneca (ChAdOx1).
Tədqiqat mRNA peyvəndlərindən istifadə etdikdən sonra miokardit riskinin təxminən 610 faiz artdığını müəyyən edib. Bundan əlavə, kəskin yayılmış ensefalomielit riskində 378 faiz artım oliur. Vektor peyvəndinin istifadəsi sinus trombozu riskinin 323 faiz artması ilə əlaqələndirilib və Guillain-Barre sindromunun inkişaf ehtimalı 249 faiz artıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu məlumatlar risklərin statistik artımını göstərir, lakin birbaşa səbəb-nəticə əlaqəsini təsdiq etmir. Aparıcı beynəlxalq səhiyyə təşkilatları, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) COVID-19 peyvəndinin pandemiya ilə mübarizədə əsas vasitə olduğunu təkid etməyə davam edir. Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, peyvəndlərin faydaları potensial yan təsirlərdən qat-qat üstündür.
Tibb ekspertləri məlumatları şərh edərkən ehtiyatlı olmağı məsləhət görürlər və xatırladırlar ki, riskin statistik artımı mütləq hər bir xəstə üçün təhlükə demək deyil.
Bununla belə, bu cür tədqiqatlar vaksinin təhlükəsizliyinə nəzarətin davam etdirilməsinin və potensial risklərin və faydaların hər bir halda diqqətlə qiymətləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayır.