Danışa bilmir: Mixael Şumaxerin vəziyyəti ilə bağlı YENİ MƏLUMAT
Lent az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
“Formula – 1” əfsanəsinin səhhəti 2013-cü ildən, "Qırmızı baron"un xizək sürərkən ağır kəllə-beyin travması aldığı vaxtdan sirr olaraq saxlanılır.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla bildirir ki, alman jurnalist Feliks Horner “Formula -1” üzrə yeddiqat çempion Mixael Şumaxerin səhhəti ilə bağlı yeni təfərrüatlar açıqlayıb.
Uzun müddətdir əfsanəvi yarışçının karyerasını işıqlandıran Almaniyanın RTL telekanalının müxbirinin verdiyi məlumata görə, 56 yaşlı “Qırmızı baron” danışıq qabiliyyətini itirib.
"Bu, çox acınacaqlı bir vəziyyətdir. Maykl tamamilə qayğıdan asılıdır. O, artıq danışa bilmir. Ona maksimum 20 nəfərin yaxınlaşmasına icazə verilir. Və məncə, bu, düzgün yanaşmadır, çünki ailə onun maraqlarına uyğun hərəkət edir. O, şəxsi həyatına həmişə çox böyük dəyər verib və bu mövqe dəyişməz olaraq qalır", - Horner deyib.
Mixael Şumaxerin sağlamlıq vəziyyəti ilə bağlı məlum olanlar
2013-cü ilin dekabrında Mixael Şumaxer artıq yarış karyerasını bitirdikdən sonra Alp dağlarında xizək sürərkən ağır kəllə-beyin travması alıb. Alman sürücü bir neçə təcili əməliyyat keçirib və 6 ay komada qalıb. O vaxtdan bəri heç kim onu ictimaiyyət arasında görməyib.
2019-cu ilin sentyabrında Maykl Paris xəstəxanasının kardiologiya şöbəsinə aparılıb və orada kök hüceyrələrin ürək toxumasına köçürülməsi əməliyyatı planlaşdırılıb. Sonra klinika işçilərindən biri etiraf edib ki, Şumaxer huşunu itirib.
Həmin ilin noyabrında Şumaxerin arvadı Mayklın vəziyyəti ilə bağlı həqiqəti gizlətməkdə günahlandırılır. O, cavab verib ki, o, etibarlı əllərdədir və onun sağlamlığı ilə bağlı məxfilik sürücünün arzusudur.
2020-ci ilin iyun ayında Şumaxerin növbəti əməliyyat keçirəcəyi xəbəri yayılmışdı.
Öz növbəsində isveçrəli neyrocərrah Erix Riderer beyin zədəsindən sonra Mayklın vəziyyətinin niyə yaxşılaşmayacağını izah edib.
2024-cü ilin oktyabrında Mixael Şumaxerin qızı Cina-Mariya ərə gedib. Şayiələrə görə, “Qırmızı baron” da toyda iştirak edib, lakin onun şənlikdə hansı vəziyyətdə olduğu barədə məlumat verilmir. Tədbirin qonaqlarına özləri ilə mobil telefon götürmələri qadağan olunduğundan foto və videolar internetdə görünməyib.