Duzlu yemək sevənlərə PİS XƏBƏR Ciddi risklə üz üzəsiniz
Tribuna portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Mütəxəssislər həddindən artıq duz istehlakının müxtəlif sağlamlıq problemlərinə səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edirlər.
Tribunainfo.az xəbər verir ki, dünyada duz istehlakının ciddi sağlamlıq problemləri, xüsusilə ürək xəstəlikləri, insult, yüksək təzyiq və böyrək xəstəlikləri ilə əlaqəli olduğu vurğulanır.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, tövsiyə olunan gündəlik duz istehlakı normadan artıq olması orqanizmdə mayenin yığılmasına və təzyiqin artmasına səbəb olur. Həddindən artıq duz istehlakının ürək-damar xəstəlikləri riskini artırdığı da bildirilir.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) sağlam bir insan üçün gündəlik duz istehlakının 5 qramı keçməməsini tövsiyə etdiyi halda, dünyada bir çox insan bu miqdardan artıq istifadə edir. Araşdırmalara görə, həddindən artıq duz istehlakı xüsusilə işlənmiş qidalar və fast food məhsullarının tərkibində geniş yayılıb.
Mütəxəssislər sağlam həyat sürmək üçün duz istehlakının məhdudlaşdırılmasını və bunun əvəzinə yeməklərdə duz yerinə istifadə edilə bilən ədviyyat və təzə otlar kimi alternativlərə üstünlük verilməsini tövsiyə edir. Bu sayədə duzun zərərli təsirləri minimuma endirilə bilər.