“Ermənistan siyasi xəritədən silinəcək, Qərb və Rusiya arasında poliqona çevriləcək” ŞOK AÇIQLAMA KONKRET
Konkret.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Ermənistanda konstitusiyaya dəyişikliyin edilməsini və Azərbaycanın tələblərinin yerinə yetirilməsini dövlətçiliyin sonu kimi xarakterizə edənlər var. Bəzi qüvvələr bildirir ki, Azərbaycanın bütün tələblərinin həyata keçirilməsi, son kapitulyasiya və Ermənistan dövlətçiliyinin parçalanmasına gətirib çıxaracaq. Xilas yolu isə hakimiyyət dəyişikliyidir. Maraqlıdır, Azərbaycanın tələblərinin yerinə yetirilməsi fonunda Ermənistan niyə parçalanmalıdır? Bu cür fikirlər səsləndirməklə Ermənistanın bəzi dairələri nəyə nail olmaq istəyirlər? Ümumiyyətlə, Ermənistan Qərb və Rusiya arasında savaş meydanına çevrilə bilərmi?
Mövzunu KONKRET.az-a politoloq Züriyyə Ruslanqızı şərh edib.
“Bu fikirləri dilə gətirmək, Azərbaycan və Ermənistan arasında formalaşan etimad quruculuğu prosesinə və sülh gündəliyinin qəbul edilməsinə qarşı sobatajdır. Bu, qorxunun yaradılmasının tərkib hissəsidir. Düşünürəm ki, bu fikiri səsləndirənlər özləri Ermənistanı sülh prosesindən yayındıran qüvvələrin əlaltılarıdır. Onlar Qərb və Rusiyadan maliyyələşən qüvvələrdir. Çünki həm Qərbin, həm də Rusiyanın Azərbaycanın irəli sürdüyü şərtlərin qəbul olunması ilə bağlı maraqları ortaqdır. Ona görə də, keçmiş “Qarabağ klanı” olan Sərkisyan-Köçəryan qruplaşmasının timsalında hazırki fəaliyyətin həyata keçirildiyini deyə bilərik. Eyni şəkildə Qərb dairələrinin təsirində olan qruplaşmalardan da bu prosesin davam etdirildiyini görmək mümkündür. Ancaq Ermənistanın parçalanması ilə bağlı iddiaya gəlincə, əksinə İrəvan Bakının tələblərini qəbul etməsə, bu problemlə üzləşəcək. Çünki Ermənistan iqtisadi, siyasi, hərbi asılılığını gücləndirirsə, öz uçurum vəziyyətini dərinləşdirirsə, ona müstəqillik vəd edən bir dövlətin şərtlərini qəbul etmirsə, bu, yalnız onun siyasi xəritədən silinməsi ehtimalını böyüdür. Eyni zamanda Rusiyaya qarşı demarş siyasətinin aparılması, KTMT-yə maliyyə ödəmələrini dayandırması, faktiki olaraq Ermənistanın Qərb dairələrinin əli ilə poliqona çevrilməsi ilə nəticələnəcək. Ermənistanın taleyi isə nəzərə alınmır. Çünki proseslər Ermənistan-Rusiya qarşıdurmasına gətirib çıxara bilər. Bu halda Qərb heç zaman Ermənistanın taleyi ilə maraqlanmayacaq”.