Fransanın keçmiş prezidenti Sarkoziyə 7 il həbs cəzası istənildi
Turkstan.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Milli mətbuatda yer alan xəbərlərə görə, prokurorluq Fransanın keçmiş prezidenti Sarkozi və daha 12 nəfərə qarşı 10 ildən artıqdır davam edən istintaqın ardınca ilin əvvəlində açılan işdə 7 il həbs cəzası istəyib.
Turkustan.az xəbər verir ki, iddianamədə Sarkozi ilə mühakimə olunan keçmiş daxili işlər naziri Klod Queantın 6 il, keçmiş daxili işlər naziri Brice Hortefeux üçün 3 il, keçmiş büdcə naziri və Fransa prezidenti Emmanuel Makronun partiyasından deputat Erik Uertin isə 1 il həbs cəzası istənilib.
Sarkozi istintaq başlayandan ona qarşı irəli sürülən ittihamları rədd edib.
Liviyanın keçmiş lideri Müəmmər Qəddafinin administrasiyasından qeyri-qanuni maliyyə dəstəyi almaqda ittiham olunan Sarkoziyə qarşı məhkəmə prosesi yanvar ayında başlayıb və sabiq prezidentin 10 ilə qədər həbs oluna biləcəyi bildirilib.
Bildirək ki, Sarkozi 2024-cü ilin dekabrında korrupsiya ittihamı ilə mühakimə olunduğu "telsiz dinləmə" işində bir il ev dustaqlığına məhkum edilib.