Gəncə stadionundakı yenidənqurma işlərindən ən son Video
Icma.az bildirir, Qol.az portalına istinadən.
Gəncə şəhər stadionunda yenidənqurma işləri davam edir.
QOL.az xəbər verir ki, stadion sentyabrın 28-də başlanacaq 3-cü MDB Oyunlarının açılışına qədər hazır olmalıdır.
Qeyd edək, Gəncə şəhər stadionu Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2023-cü il 6 oktyabr tarixli Sərəncamına əsasən yenidən qurulur.
Yenidənqurma işləri çərçivəsində stadionun ərazisi genişləndirilərək 10 hektara çatdırılacaq. UEFA-nın 4-cü kateqoriya standartlarına uyğun inşa ediləcək stadionun tamaşaçı tutumu layihə üzrə 15 min 464 yerlikdir. Stadionda VVIP, VIP, SKY-box, media nümayəndələri və fiziki imkanları məhdud tamaşaçılar üçün müvafiq sayda oturacaq sahələri, futbolçular üçün soyunub-geyinmə, konfrans, tibb, hakimlər, texniki heyət üçün otaqlar və sair zəruri sahələr nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, layihəyə əsasən stadionun daxilində bilet satışı, eləcə də müxtəlif ictimai iaşə obyektləri, yerüstü avtodayanacaqlar, nəzarət-buraxılış məntəqələri yaradılacaq. Stadion UEFA tələblərinə uyğun işıqlandırma, səs, yayım, internet, təhlükəsizlik, giriş-çıxış sistemləri ilə təchiz olunacaq. Bir sözlə, stadionun istifadəyə verilməsi istər yerli, istərsə də beynəlxalq yarışların keçirilməsinə hərtərəfli şərait yaradacaq.