Goldman Sachs ilin sonu üçün S&P 500 indeksinin proqnozunu 5700 punkta qədər azaltdı
Banco.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Müəllif - Fərid İslamov - Banco.az
Goldman Sachs Group Inc.-in Devid Kostinin rəhbərlik etdiyi analitiklər qrupu, ABŞ-da resessiya riskinin artması və Vaşinqtonun ticarət siyasəti ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər fonunda, S&P 500 indeksinin ilin sonu üçün proqnozunu bu ay ikinci dəfə aşağı salıb.
Goldman-ın yeni proqnozuna əsasən, ilin sonuna qədər S&P 500 indeksi 5700 punkt səviyyəsində olacaq. Əvvəlki proqnoz 6200 punkt idi. Bundan əvvəl isə bu ayın əvvəlində analitiklər indeks üçün proqnozu 6500 punktdan 6200 punkta endirmişdilər.
Goldman-ın son proqnozu, S&P 500 indeksinin ilin sonuna qədər cəmi 2% artaraq, cümə günü bazarın bağlanışındakı səviyyədən (5580,94 punkt) 5700 punkta çatacağını göstərir.
Analitiklər, üç ay sonra S&P 500 indeksinin 5300 punkt səviyyəsində olacağını gözləyirlər, yəni indiki səviyyədən 5% aşağı.
“Əgər iqtisadi artım perspektivləri və investorların əhval-ruhiyyəsi daha da pisləşərsə, bazardakı eniş bizim proqnozlarımızı xeyli üstələyə bilər,” - deyə Kostin qeyd edib.