Həyatın yaşam sığortasına yatırımlar 29% ə yaxın artıb
Apa.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
2025-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda beş həyat sığorta şirkəti vasitəsilə toplanan sığorta yığımlarının həcmi 103 milyon 640 min manata bərabər olub.
“APA-Economics” Azərbaycan Mərkəzi Bankına istinadən xəbər verir ki, bu göstəricinin həcmi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 28.9% və ya 23 milyon 210 min manat çoxdur. 2024-cü ilin yanvar-fevral aylarında həyat sığorta şirkətləri 80 milyon 430 min manat sığorta haqqı toplaya bilmişdi. Bu dövrdə yaşam sığortasının həyat sığortasında bazar payı 94.2%-ə yüksəlib. Belə ki, ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 92.4% təşkil etmişdi.
Cari ilin ilk 2 ayında həyatın yaşam sığortası üzrə ödənişlər isə 15.6% artaraq 68 milyon 902 min manata çatıb. Ötən ilin ilk 2 ayında bu sığorta növü üzrə ödənişlər 59 milyon 618 min manat təşkil edib.
Qeyd edək ki, həyatın yaşam sığortası yığımları adətən 3-5 illik dövrü əhatə edir. Əmək haqqının bir hissəsini hər ay həyatın yaşam sığortasına yönəldən işçilər müqavilənin sonunda əlavə edilmiş faizlə yanaşı, hər ay ödənilməli olan vergi və sosial sığorta ödənişlərini geri ala bilirlər.