Hollandiya Ukrayna üçün hücum dronları yaratmaq üçün 500 milyon avro ayıracaq
Oxumeni.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Hollandiya Ukraynaya Rusiyanın təcavüzünə qarşı mübarizədə pilotsuz təyyarələr hazırlanması məqsədilə dron layihəsi üçün 500 milyon avro ayıracaq.
Bu barədə Hollandiya Müdafiə Nazirliyinin saytında xəbər verilir.
"500 milyon avroluq paket Ukraynaya 2025-ci il üçün 2 milyard avroluq sürətləndirilmiş dəstəyin bir hissəsidir. Bu, Ukraynaya Rusiyanın cəbhədəki hücumlarını dayandırmağa kömək etməlidir", - Hollandiya Müdafiə Nazirliyi bildirib.
Pilotsuz təyyarələrin istehsalı üçün maliyyə ayrılması barədə qərar Hollandiyanın müdafiə naziri Ruben Brekelmans və dövlət katibi Geis Tuynmanın Ukraynaya son səfəri zamanı qəbul edilib.
"Ukraynaya 500 milyon avro dəyərində pilotsuz təyyarələr daxil olmaqla, 2 milyard avro məbləğində sürətləndirilmiş dəstək verdiyimizi elan etmək vacib idi. Bu dronlar döyüş meydanında fərq yaradır və sözün əsl mənasında insanların həyatını xilas edir", - departament ölkənin müdafiə naziri Ruben Brekelmansın sözlərini sitat gətirir.
Müdafiə Nazirliyinin rəhbərinin sözlərinə görə, Hollandiyanın bu yardımı Ukraynanın həm cəbhədə, həm də Rusiya Federasiyası ilə danışıqlar masası arxasında mövqelərini gücləndirəcək.