İkinci bahar... Dinimizin icazə verdiyi çoxarvadlılıq hüquqi aspektdən qəbul olunmursa, tətbiq edilmir
Icma.az, Bizimyol portalına istinadən məlumat yayır.
Rusiya Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin (SAM) Üləmalar Şurası müsəlmanlara 4-ə qədər dini nikah bağlamağa icazə verib. Belə ki, Rusiyada kişinin eyni vaxtda ikinci, üçüncü və hətta dördüncü dini nikaha daxil olması ehtimalı ilə bağlı qərar verilib. Həmçinin əgər həyat yoldaşı səhhətinə görə uşaq dünyaya gətirə bilmirsə, buna icazə verilir. Din xadimi əlavə edib ki, çoxarvadlılığın icazəli olmasının əsas şərti ərin bütün arvadlara ədalətli və bərabər münasibət göstərməsidir. Əgər bu şərtlər yerinə yetirilmirsə, o zaman kişinin çoxarvadlı nikaha daxil olmasına icazə verilmir. Dini lider bildirib ki, evli kişi arvadına başqa bir qadınla yenidən evlənmək niyyəti barədə məlumat verməlidir. “Arvadın varlığını gizlətmək yolverilməzdir. Əgər ikinci arvad bu barədə məlumatlandırılmayıbsa və buna dözməyə hazır deyilsə, o zaman onun nikahının (İslam normalarına görə toy) pozulmasını tələb etmək hüququ var”, - deyə müfti bildirib.
2020-ci ildə nəşr olunan Pew Research araşdırmasına görə, “dünya əhalisinin yalnız 2%-i çoxarvadlı ailələrdə yaşayır”. Ancaq bir çox ölkədə rəsmi olaraq qadağandır. Məsələn, Özbəkistanda ölkədə çoxarvadlılığın təbliğinə görə inzibati məsuliyyət var. “Dəyişikliklərə əsasən, iki və ya daha çox arvadla birgə yaşayışı təşviq etmə, bu cür məzmunlu fikir, ideya və ya çağırışların yayılması, habelə bu cür hərəkətlərə təşviq edilməsi əsas hesablaşma vahidinin on beş mislindən otuz mislinədək miqdarda cərimə edilir (405-810 dollar) və ya 15 günə qədər inzibati həbs edilir".
Bəs Azərbaycanda dini baxımdan çoxarvadlılığa münasibət necədir?
İlahiyyatçı İbrahim Məmmədov Bizimyol.info xəbər portalına açıqlamasında bildirib ki, inanc baxımından xristian çoxluq təşkil etdiyi bir ölkədə müsəlman azlıq təşkil etdiyi bir halda, bu qərarın verilməsi marağa səbəb oldu.
“Son illərdə Rusiyada itki sayının çox olması və əhalisinin çoxalması istəyindən irəli gələn qərar kimi görünür. Müsəlman inancında bir kişinin dörd arvadla ailə qurmasına qərar verilib. Müsəlmanların şəriətində dörd arvad almağa icazə var.
Mövzunu ölkəmizdəki hüquqla bağlı bildirsək, Azərbaycanda din dövlətdən ayrıdır. Hər kəs öz inancında azaddır. Əgər bizim ölkədə, qanunvericilikdə bu hökm xalqımıza tətbiq olunarsa, mən belə düşünürəm ki, şəriətin buyurduğu kimi ədalət baxımından hökm bizdə düzgün icra olunmayacaq. Çünki şəriətin buyurduğu kimi çoxarvadlı olmağın hökmü dini ayinlərdə ən ağır və çətin hökmdür”-deyən ilahiyyatçı bildirib ki, Azərbaycanda hökmün şəriətə uyğun icra ediləcəyi inandırıcı deyil, çünki Azərbaycanda ailə münaqişələri aktual mövzulardan biridir.
P.S. Etiraf etməliyik ki, rəsmi olmasa da, Azərbaycanda da "çoxarvadlılıq" mövcuddur. Əslində bunu hamı bilir. Sadəcə Azərbaycanda bunu qəbul etmək bir az çətindir ki, bu da uzun illər Rusiya kimi bir ölkənin əsarətində olub və Rusiya mədəniyyətindən təsirlənməkdən irəli gəlir. Nə qədər ağrılı olsa da, bu gün Azərbaycanda ikinci arvada "əxlaqsız" kimi baxılır. Görəsən bu qərar Azərbaycanda qəbul edilsə, vəziyyət necə olar?