İran WhatsApp və Google Playı blokdan çıxarır
Icma.az bildirir, Reyting.az portalına istinadən.
İran İslam Respublikası uzun sürən qadağalardan sonra "WhatsApp" messencerinə və "Google Play" proqramlar mağazasına girişi blokdan çıxarmaq qərarına gəlib.
Reyting.az bildirir ki, bu barədə "IRNA" xəbər agentliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, qərar İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Ali Şurada səs çoxluğu ilə təsdiq edilib.
Yeni qərarı şərh edən "Bloomberg" nəşri xatırladıb ki, 2024-cü ilin iyul ayında İran prezidenti olan Məsud Pezeşkian seçki kampaniyası vaxtı internet üzərindəki senzuranı ləğv etmək üçün əlindən gələni edəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, 22 yaşlı Məhsa Əminin ölümü ilə bağlı 2022-ci ilin payızında İranın bir çox şəhərlərində başlayan davamlı kütləvi etirazlardan sonra "WhatsApp", "Google Play" və "Instagram" bloklanmışdı. Əxlaq polisi Əminin "səhv" hicab taxdığına görə həbs etmiş, daha sonra gənc xanım qətlə yetirilmişdi. Buna qədər "Facebook", "X", o cümlədən də "YouTube" hələ 2009-cu ildə bu ölkədə artıq qadağan edilmişdi. Bununla yanaşı, İran İslam Respublikası rəsmi qərarla "TikTok"-u və "Telegram" kanallarını da bloklayıb.