Kim Çen In süni intellekt texnologiyasına malik yeni dronları tərifləyib
Icma.az, Bizimyol portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə Koreya Mərkəzi Xəbər Agentliyi (KCNA) məlumat yayıb.
Kim Çen In martın 25-26-da Pilotsuz Uçuş Aparatları Assosiasiyası, "axtarış və elektron müharibə tədqiqat qrupu"nun işinə nəzarət edib. O, birliyin tabeliyində olan müəssisələr tərəfindən hazırlanıb istehsal olunan müxtəlif yeni növ kəşfiyyat xarakterli pilotsuz uçuş aparatları və kamikadze təyyarələri ilə tanış olub, onların sınaqdan keçirilməsini müşahidə edib.
"Sınaqlar quruda və dənizdə müxtəlif strateji obyektləri və düşmənin hərəkətlərini izləməyə, müşahidə etməyə imkan verən axtarış funksiyası ilə ən son strateji kəşfiyyat pilotsuz təyyarəsinin innovativ xüsusiyyətlərini təsdiqləyib. Müxtəlif taktiki hücum tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün nəzərdə tutulmuş kamikadze pilotsuz təyyarələrin hədəfi vurma qabiliyyəti də tam nümayiş etdirilib", - deyə KCNA xəbər verir.
“Yoldaş Kim Çen In xarakteristikaları təkmilləşdirilən strateji kəşfiyyat PUA-larının və yeni süni intellekt texnologiyalarını özündə birləşdirən kamikadze pilotsuz təyyarələrin hərbi effektivliyini və strateji dəyərini yüksək qiymətləndirib”, - deyə mesajda qeyd edilir.
KXDR lideri Pilotsuz Uçuş Aparatları Assosiasiyasının planlarını dəstəkləyib və istehsal gücünü artırmağa razılaşıb. "Müasir silahlı qüvvələrin qurulmasında ən böyük əhəmiyyət pilotsuz silahlar və süni intellekt texnologiyaları sahələrinə verilməlidir", - deyə Kim Çen In bildirib. Onun fikrincə, obyektiv dəyişikliklər “hərbi nəzəriyyələrin və hərbi təhsilin bir çox aspektlərinin yenilənməsini” tələb edir.
Dövlət İşləri Sədri müasir müharibənin “ağıllı, ən müasir silahlar arasında qarşıdurma” ilə xarakterizə olunduğunu diqqətə çatdırıb və bu cür döyüş əməliyyatlarına hazırlaşmaqda Pilotsuz Uçan Aparatlar Assosiasiyası ilə “Axtarış və elektron müharibə üzrə tədqiqat qrupu”nun rolunu qeyd edib.