Kiyevdə Rusiyaya işləyən agentlik tapıldı
Turkstan.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti Kiyev vilayətində yeraltı PR agentliyini ifşa edib və Rusiya xüsusi xidmət orqanlarının tələbi ilə Ukraynaya qarşı informasiya təxribatı həyata keçirən iki peşəkar piarçını saxlayıb.
Turkustan.az xəbər verir ki, məlumatda deyilir ki, müttəhimlərin daha çox Avropa İttifaqının "media bazarında" işlədikləri sənədləşdirilir. Onlar dövlətimizi gözdən salan və Rusiyanın təcavüzünə haqq qazandıran materiallar hazırlayıb yayırdılar.
Xüsusi xidmət orqanlarının məlumatına görə, bu məqsədlə piarçılar 200-dən çox sayt yaradıblar ki, onlar əslində Kremlin rəsmi ruporlarını təkrarlayır və bloklanmamaq üçün saxta hesablarda qeydiyyatdan keçiblər.
Həmçinin, Rusiya xüsusi xidmət orqanlarının tələbi ilə hücumçular Aİ ölkələrində informasiya kampaniyaları aparıb və təcavüzkar ölkənin sanksiyaya məruz qalan yüksək rütbəli məmurlarına haqq qazandırıblar.
SBU qeyd edib ki, hər iki rusiyalı bankir Vladimir Putinin yaxın çevrəsinin üzvləridir və Rusiyanın silahlı təcavüzünü maliyyələşdirmək üçün irimiqyaslı sxemlərdə iştirak edirlər.
İstintaqın müəyyən etdiyi kimi, 2022-ci ilə qədər bu piarçılar Rusiya Federasiyasından kommersiya sifarişlərini yerinə yetiriblər və genişmiqyaslı müharibə başlayandan sonra onların keçmiş rusiyalı işəgötürənləri uzaqdan həmin adamlarla əlaqə saxlayıb və işğalçılarla əməkdaşlıq etməyi təklif ediblər.