Marin Le Pen dörd il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib
Oxumeni.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Milli Ralli partiyasının parlament fraksiyasının lideri Marin Le Pen dörd il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Hökmün iki ili şərti cəzadır. Bundan əlavə Le Pen 5 il müddətinə seçkilərdə namizədliyini irəli sürə bilməyəcək. Hökmü hakim Benedikt de Pertuis elan edib.
Bundan əvvəl Paris məhkəməsi Marin Le Peni Milli Mitinq partiyasının üzvlərinə qondarma köməkçi işə götürməklə Avropa Parlamentinin vəsaitlərini mənimsəməkdə təqsirli bilib.
Marin Le Pendən başqa, Milli Mitinq partiyasının daha səkkiz üzvü mənimsəmə işində təqsirli bilinib. 12 deputat məlumatı gizlətməkdə təqsirli bilinib.
Marine Le Pen və daha iki partiya xadimi Avropa Parlamentinin vəsaitlərini Fransada yerləşən partiya işçilərinə maaş vermək üçün qanunsuz istifadə etməkdə ittiham olunur. İttiham tərəfinə görə, 11 il ərzində ümumilikdə təxminən 3 milyon avro oğurlanıb. Təqsirləndirilən şəxslər pulun qanuni şəkildə istifadə edildiyini bildiriblər. Keçən ilin noyabrında məhkəmə prosesi başa çatdıqdan sonra prokurorlar Marin Le Penə beş il həbs cəzası (üç il şərti cəza da daxil olmaqla), 300 min avro cərimə və beş il seçki hüququndan məhrum edilməsini tələb ediblər. Məhkumluq Marin Le Penin 2027-ci il prezident seçkilərində namizəd kimi gələcəyini təhdid edir.