Mütəxəssislər xəbərdarlıq etdi: Vitamin çatışmazlığı...
Icma.az, News24 saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
185 ölkə üçün araşdırma aparan Lancet Global Health, dünya əhalisinin 67 faizinin yod, kalsium və dəmir kimi kifayət qədər vitamin qəbul etmədiyini açıqlayıb.
News24.az bildirir ki, İnteqrativ Sağlamlıq və Funksional Qidalanma Mütəxəssisi Melike Serengil Özçelik vitamin və mineral balanssızlığının əlamətlərini və səbəblərini izah edib.
Melike Serengil Özçelik, "Bu gün bir çox insan yorğunluq, aşağı toxunulmazlıq, konsentrasiya problemi və xroniki xəstəliklər kimi əlamətlər yaşasa da, bunun altında yatan səbəblərdən biri vitamin və mineral çatışmazlığı ola bilər. Çünki keçmişdə insanlar təbii qidalar qəbul edirdilər, bugünkü vəziyyət çox dəyişib" - deyə qeyd edib.
İşlənmiş qidaların geniş istifadəsinin də əhəmiyyətli bir faktor olduğuna diqqət çəkən Özçelik, "Fast food, qablaşdırılmış qidalar və şəkərli içkilər orqanizmin ehtiyac duyduğu əsas qidaları ehtiva etmir və eyni zamanda qida maddələrinin udulmasına mənfi təsir göstərir." deyib.