NAXÇIVANDA “NƏQLİYYAT LOTULARI” Marşrut avtobuslarının sürücülərindən rəsmi qurumlara müraciət...
Icma.az bildirir, Hurriyyet portalına istinadən.
Naxçıvan Muxtar Respublikası (MR), Nehrəm kəndinin bir qrup sakini tərəfindən Hurriyyet.az saytının redaksiyasına şikayət məktubu daxil olub. Marşrut sürücüsü olduqlarını bildirən şikayətçilərin müraciətini olduğu kimi dərc edirik:
“Hörmətli redaksiya!
Biz Nehrəm kənd marşrut xəttində işləyirik. Marşrut xətti Babək rayonundan keçir. İllərdir oradan Naxçıvan şəhərinə sərnişin daşıyırıq. Vasif Talıbovun vaxtında keçmiş nəqliyyat naziri Əli müəllim (soyadını dəqiqləşdirə bilmədik - red.)öz mənfəəti üçün 6 nömrəli marşruta yeni bir xətt də əlavə etdi. Bu vasitə ilə də marşrut xəttindən gələn gəlir nəqliyyat nazirinin cibinə getdi.
Vasif Talıbovun hakimiyyətindən sonra dövlətimizin ayırdığı maşınlar qaraj müdiri Əjdər müəllimlə sürücülər arasında bölündü. Sürücülər və Əjdər müəllim buna məhəl qoymayaraq, əlbir şəkildə həmin marşrutlardan öz şəxsi malları kimi istifadə edirlər.
Qeyd edək ki, 6 nömrəli marşrut xəttində Cəsarət adlı sürücü də nə nəqliyyat nazirliyini sayır, nə də qanunlara əməl edir. Kənddən gələn mikroavtobusların intervalına daxil olaraq, onların sərnişin daşımalarına mane törədirlər. Hətta Cəsarət və digərləri kənddən gələn marşrutların önünə keçərək, böyük avtobusları mikroavtobusların üzərinə sürərək, onların sərnişin daşımalarına mane olur. Sanki Babək rayonunu onlara həvalə ediblər. Onlar kəndlərdən gələn sərnişin avtobuslarının interval cədvəlini öyrənib, həmin maşınların qabağınca gedərək, bütün sərnişinləri yığırlar. Etirazımızı bildirdikdə isə, “mən nə edirəmsə, yaxşı edirəm, heç kəs mənə heç nə edə bilməz”, - deyir.
Onu da qeyd edək ki, Cəsarət nəqliyyat vasitəsini idarə edərkən telefonla danışır, surət həddini aşır. Nəqliyyat Nazirliyi bu adamın bütün qanunsuzluqlarına göz yumur.
Bir sözlə, Cəsarət, Əjdər və digərləri bizim çörəyimizə bais olurlar. Səlahiyyətli qurumlardan xahiş edirik ki, bir tədbir görülsün. Bizi o həddə çatdırırlar ki, dava-qırğın düşsün.
Sonda onu da bildirək ki, marşrut avtobusların çoxu xarabdır, işıqları işləmir. Belə maşınları düzəltdirmədən idarə edirlər. Onların təmirinə ayrılan pullar isə “yeyilir”.
Məsələ ilə bağlı Naxçıvan Daxili İşlər Nazirliyinə də müraciət göndərmişik. Lakin hələ şikayətimizin bir nəticəsi yoxdur”.