“O, UKRAYNAYA NÜVƏ BOMBASI ATMAQ İSTƏYİRDİ” Sensasiyalı kəşfiyyat məlumatları açıqlandı
Icma.az bildirir, Azpolitika.az saytına əsaslanaraq.
“Zalujnı və Sırski fərqli istiqamətlərdə zərbə endirmək istəyirdilər”
ABŞ rəhbərliyi hələ Baydenin dövründə Ukraynanın Rusiya işğaılına qarşı savaşda atdığı bir çox radikal hərbi addımlara ehtiyatla yanaşıb və vəziyyətin daha da gərginləşməsindən çəkinib. İndiki administrasiya isə ümumiyyətlə, Ukraynaya hərbi yardımın dayandırılması ilə bağlı qısa müddətli də olsa rəsmi qərar belə verib. “AzPolitika” xəbər verir ki, “The New York Times” nəşrin özünün çoxsaylı mənbələrinə istinadla Rusiyanın tam miqyaslı işğalı zamanı ABŞ və Ukrayna arasındakı tərəfdaşlığın tarixçəsini və hazırkı durumunu izah edən böyük məqalə dərc edib.
Məqalə müəllifləri belə qənaətə gəlirlər ki, Birləşmiş Ştatlar Ukraynadakı müharibəyə ictimaiyyətə açıqlanandan qat-qat daha çox çox cəlb edilib. Sadəcə, kəşfiyyat, strateji planlaşdırma və hədəfləmə sahələrində əməkdaşlıq yalnız məhdud dairələrə məlum olub.
Məqalədə həmçinin Amerika və Ukrayna hərbi komandınqları ilə siyasi rəhbərliklər arasında müəyyən əməliyyatlar, ilk növbədə Vaşinqtonun “Rusiyanın qırmızı xətlərini keçmək” hesab etdiyi əməliyyatlar məsələsində yaranan ciddi fikir ayrılıqları təsvir edilir.
Eyni zamanda, Co Bayden administrasiyası dövründə ABŞ-nin münaqişədə iştirak səviyyəsinin getdikcə artdığı qeyd edilir. Yazıda deyilir ki, Ukraynada bir qrup amerikalı hərbi məsləhətçi olub. Həmçinin, Almaniyanın Visbaden şəhərindəki Amerika bazasının şəxsi heyəti Ukrayna Silahlı Qüvvələrinə Rusiya qoşunlarına, o cümlədən Rusiya ərazisinə zərbə endirməsi üçün koordinatlar verib. Xüsusilə, Amerika hərbçilərinin iştirakı ilə ilhaq edilmiş Krımda Rusiya hədəflərinə qarşı kütləvi zərbələr hazırlandığı qeyd edilir.
Məqalədə deyildiyi kimi, amerikalı mütəxəssislər 2023-cü ilin yayında Ukrayna ordusunun ümumən uğursuz alınan böyük əks-hücumunun hazırlanmasında da iştirak ediblər. Yazıda iddia olunur ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin o vaxtkı baş komandanı, general Valeri Zalujnı əsas əks-hücumun cənubdan həyata keçirilməli olduğu fikrində idi. Amerikalılar da bu plana daha çox meylləniblər. İndiki Baş komandan və daha əvvəl Ukrayna Quru Qoşunları komandanı olmuş Aleksandr Sırski isə o vaxt Prezident Volodimir Zelenskinin dəstəyilə, diqqəti daha çox Baxmut istiqamətindəki hərbi əməliyyatlara yönəldib. Nəticədə Ukrayna hərbçiləri iki böyük hücuma keçib, lakin onların heç biri məqsədinə nail olmayıb.
Yazıdakı daha bir maraqlı məqam Rusiyanın Ukraynaya nüvə zərbəsi endirmək planı ilə bağlıdır. Qeyd olunur ki, 2022-ci ilin oktyabrında Ukraynadakı Rusiya ordusunun o vaxtkı komandanı general Sergey Surovikin taktiki nüvə silahından istifadə imkanlarını ölkə rəhbərliyi ilə müzakirə edib. “The New York Times” yazır ki, bu danışıqlar ABŞ MKİ-si tərəfindən qeydə alınıb.
Söhbət Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Xerson vilayətindəki uğurlu əks hücumu fonunda baş verib. Nəşr qeyd edir ki, Surovikin Xersonu azad edən ukraynalıların Dneprdən keçməsinin qarşısını almaq üçün taktiki nüvə silahından istifadəni müzakirə edib. Qəzetin kəşfiyyatdakı mənbələrinin dediyinə görə, həmin vaxta qədər Amerika kəşfiyyatı Rusiyanın Ukraynada nüvə silahından istifadə etmə ehtimalını 5-10% qiymətləndirirdi. Lakin Surovikinin iştirak etdiyi söhbətin ələ keçirilməsindən sonra Ukraynanın cənubunda Rusiyanın müdafiə xəttinin çökməsi və dağılması halında bu risk 50%-ə qədər artırılıb.
Nəşr yazır ki, Visbadendə işləyən və oradan Kiyevə kəşfiyyat məlumatları ilə kömək edən amerikalı hərbçilər cənub istiqamətində hücumu davam etdirməkdə israr ediblər. Lakin Vaşinqtonda Co Baydenin müşavirləri buna qarşı çıxıblar. Onlar əksinə, Rusiyanın “qırmızı cizgilərini keçməmək”dən ötrü ukraynalıların əks-hücumunu ləngitmək üçün Kiyevə təzyiq göstərməyin tərəfdarı olublar. Məqalədə bildirilir ki, məhz həmin günlərdə ukraynalı hərbçilərin Rusiyaya “kritik zərbə” vurmaq şansı olub. Çünki Xerson şəhəri və Xerson vilayətində Dneprin bütün sağ sahili azad edilmişdi. Qaçmaqda olan rus qoşunlarına həlledici zərbə endirmək və cənubda daha dərinlərə irəliləmək üçün yaxşı şans yaranmışdı. Lakin "sursat çatışmazlığı" bəhanəsilə hücum və irəliləmə dayandırıldı. Daha sonra isə məlum əməliyyatlardan sonra Ukrayna 6 aya yaxın ABŞ tərəfindən silahsız buraxıldı, böyük silah tədarükü faktiki dayandırıldı. Nəticədə Rusiya cəbhədə strateji üstünlüyü tədricən ələ almağa başladı.