Putin Tramp komandasının sülh planı ideyasını rədd edir
Icma.az, Bizimyol portalına istinadən məlumat verir.
Rusiya hökmdarı Vladimir Putin ABŞ-ın yeni seçilmiş prezidenti Donald Trampın komandasının Ukraynada sülhlə bağlı hazırladığı təklifi rədd edib.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə Müharibənin Tədqiqi İnstitutunun (MTİ) hesabatında deyilir.
Qeyd olunur ki, Putin Tramp komandasının Ukraynanın NATO-ya üzvlüyünün ən azı on il müddətinə təxirə salınması təklifini müharibənin dayandırılması şərti kimi birbaşa rədd edib.
Dekabrın 26-da Putin ABŞ-ın seçilmiş prezidentinin komandasının bu fikrini şərh edərkən deyib ki, Ukraynanın “bu gün, sabah və ya 10 ildən sonra” NATO-ya üzv olmasının fərqi yoxdur.
“Putinin dekabrın 26-da verdiyi bəyanatı onun 2021-ci ilin sonu və 2022-ci ilin əvvəli üçün tələbləri üzrə kompromisləri nəzərdən keçirməkdən imtina etdiyini təsdiqləyən bir sıra şərhlərin bir hissəsidir.
Bu tələblər arasında Ukraynanın heç vaxt NATO-ya qoşulmayacaq daimi neytral dövlətə çevrilməsinə məcbur edilməsi, Ukrayna ordusunun sayına ciddi məhdudiyyətlərin qoyulması və Ukrayna hakimiyyətinin əlindən alınması daxildir”, - deyə analitiklər qeyd ediblər.
Bundan əvvəl Vladimir Putin Donald Trampla “istənilən vaxt” görüşməyə hazır olduğunu bəyan edib. Onun sözlərinə görə, o, Ukrayna ilə də “danışıqlara və kompromislərə” hazırdır.
Donald Tramp isə Putinin onunla “mümkün qədər tez” görüşməyi səbirsizliklə gözlədiyini söyləyib: “Ona görə də biz bunu gözləməliyik, bu müharibəni bitirməliyik”, - deyib.
Eyni zamanda ABŞ-ın Rusiyadakı keçmiş səfiri Maykl Makfol Trampın Zelenski və Putinlə necə danışıqlar apara biləcəyini deyib.
“Putin yalnız bundan sonra ciddi danışıqlar - Rusiya hərbi qüvvələri daha çox Ukrayna ərazisini ələ keçirə bilməyəndə və ya rus əsgərləri ərazi itirməyə başlayanda daha da yaxşı olar”, - deyə siyasətçi qeyd edib”.