Putin Trampın sanksiyaları yumşaldıla biləcəyini yoxlayır
Oxumeni.az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası dövründə sanksiyaların yumşaldıla biləcəyini yoxlayır. Bu barədə “Bloomberg” mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Kremlin strategiyasının bir hissəsi Qara dənizdə atəşkəslə bağlı danışıqlar çərçivəsində “Rosselxozbank”-ın SWIFT-ə qoşulması tələbidir.
SWIFT maliyyə məlumatlarının ötürülməsi və ödəniş sistemi Avropa İttifaqının yurisdiksiyasındadır. “Bloomberg” xəbər verir ki, “Rosselxozbank”a tələb Trampın Avropaya təsirini yoxlamaq üçün irəli sürülüb. Agentliyin mənbələri qeyd edir ki, bu məsələdə uğur sanksiyalar rejiminin tədricən yumşaldılmasına gətirib çıxara bilər.
Martın 24-də Ər-Riyadda keçirilən danışıqların ikinci raundundan sonra Rusiya “Rosselxozbank”a, qida və gübrə ticarəti ilə məşğul olan digər təşkilatlara qoyulan məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasını təklif edib. ABŞ dövlət katibi Marko Rubio bildirib ki, Vaşinqton bu məsələni Moskva və Aİ ilə müzakirə etməyə hazırdır.
Öz növbəsində, Fransa, Böyük Britaniya və qondarma koalisiyaya daxil olan digər ölkələr hazırkı dövrdə Rusiyaya qarşı sanksiyaların zəiflədilməsi və ya ləğv edilməsinin vaxtsız olduğunu bəyan ediblər.