Putin yenə darıxmağa başlayarsa...
Icma.az, Ayna portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Yüzminlərin qanı ilə suvarılan əyləncə meydanı
24 fevral 2022-ci il müasir Rusiyanın tarixinə ən biabırçı səhifələrdən biri kimi düşəcək. Məhz o zaman Hitlerin “yaşayış sahəsini genişləndirmək” ideyasından alovlanan Kreml rəhbəri suveren Ukrayna ərazisini işğal etmək əmrini verdi. Eynilə 1939-cu il sentyabrın 1-də Polşaya qarşı təcavüzlə İkinci Dünya müharibəsinin başlanğıcını qoyan Üçüncü Reyxin füreri kimi.
Əlbəttə, indiki Rusiya-Ukrayna böhranını İkinci Dünya müharibəsi ilə eyni miqyasda qoymaq çətindir. Lakin bir çox dünya güclərinin dolayısı ilə də bunda iştirak etdiyini nəzərə alsaq, gözlərimiz önündə planet miqyaslı faciə canlanır.
Bu mənasız müharibədə hər iki tərəfdən hər gün yüzlərlə, hətta minlərlə gənc həlak olur. Qurbanların ümumi sayı çoxdan milyonu ötüb. Və bütün bunlar nə üçündür? Hamısı ona görə ki, kiməsə həyat... cansıxıcı gəlir. Həmin kimsə də adi adam deyil, nəhəng bir ölkənin rəhbəridir.
Ötən həftənin sonunda Rusiya Prezidenti ilin yekunlarına həsr olunmuş böyük mətbuat konfransı təşkil edib və orada “darıxması” barədə danışıb: “Rusiyada “hərəkətsizlik” olanda, “güllə gicgahın yanından uçmayanda” darıxdırıcı olur və durğunluq yaranır. Bilirsiniz, bizdə hər şey sakit, ölçülü, sabit olanda biz darıxırıq, durğun oluruq. Mən bir az hərəkət istəyirəm. Hərəkət başlayan kimi güllələr fit çalır. Və saniyələr və güllələr... Təəssüf ki, güllələr indi fit çalır. Biz çox qorxuruq. Dəhşət, dəhşət. Dəhşətli. Amma dəhşət deyil, dəhşət, dəhşət”.
Dünyanın ən nəhəng dövlətinin başçısının deyil, küçə xuliqanlarının və küçə uşaqlarının söhbətlərində daha çox istifadə edilən “hərəkət etmək” sözünü bir kənara qoyaq. Nəhayət, Putinin hakimiyyət kürsüsünə yüksəlişinin əvvəlində dediyi “tualetdə öldürmək” ifadəsindən sonra “hərəkət etmək” şifahi zərifliyin nümunəsidir.
“Dəhşət heç də dəhşət deyil” kimi dərin düşüncə də tam aydın deyil. Necə ki, müdrik insanın “Ələddinin sehrli çırağı” filmindəki “yuxu yuxu deyil, yuxuda deyilən yuxu deyil” sözləri kimi anlaşılmazdır.
Deyilənlərin mahiyyəti diqqəti cəlb edir. Fikir verin, həyatın dadını tam dadmamış uşaqlar cəbhədə can verərkən, cənab Putin sıxıntıdan əsnəyir. Bu bəyanatın fonunda “Rusiya onun üçün nə deməkdir?” sualına pafoslu cavab xüsusilə sinizm kimi səslənir: “Rusiya hər bir ölkə kimi nəhəng ərazidir. Ancaq bu, təkcə ərazi deyil: tarix, mədəniyyət, adət və ənənələrdir. Ən əsası isə Rusiya xalqdır”.
Sizcə, bu kontekstdə İNSAN sevgisi qəribə, hətta təhrifolunmuş görünmürmü? Doğrudanmı, minlərlə gənc rusiyalı öz həyatını qanlı qırğınların dəyirman daşlarında üyütmək məcburiyyətində məhz böyük sevgiyə görə qalıb? Yoxsa onlar da darıxırlar? Sakit həyatdan bezdilər, indi ölmək vaxtıdır?
Bu arada, Kursk vilayətində iştirak edən Rusiya hərbçiləri artıq dövlətin “sevgi və qayğısı” ilə qarşılaşıblar. Vəsaitlərin ödənilməsi baxımından onlara sadəcə “atıblar”.
Ödənişdən imtina edilən hərbçilərin arvadlarının anti-terror əməliyyatı zonasında döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiklərini əsas gətirən bir neçə müraciət oxunub. Bu rejim Kursk vilayətində fəaliyyət göstərir.
Qadınlardan birinin dediyinə görə, əri ön cəbhədə xidmət edir, döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirir və oktyabr və noyabr aylarında 40 min rubl məbləğində maaş müavinəti alıb, bir çox döyüşçü isə ümumiyyətlə ödəniş almır. Rusiya Müdafiə Nazirliyi ilə müqavilənin şərtlərinə görə, hərbi əməliyyat iştirakçılarına aylıq ödəniş 210 min rubl təşkil edir.
Putin bu vəziyyəti hakimiyyətin səhvi adlandırıb və Ukraynada və Kursk vilayətində hərbi əməliyyatlarda iştirak edən hərbçilərə ödəniş fərqinə görə üzr istəyib, vəziyyəti düzəltməyə söz verib: “Kursk vilayətində döyüşən döyüşçülər tərəfindən Ukraynadakı hərbi əməliyyatın iştirakçılarına görə ödənişlərin alınmaması nöqsandır”.
Bu vəziyyəti düzəltməyin mümkün olub-olmaması ilə bağlı suala Putin belə cavab verib: “Bu, mümkündür və lazımdır. Bu, bizim səhvimizdir”.
O, mövcud vəziyyəti “gözlənilməz məlumat” adlandırıb: “Cəbhənin digər bölmələrində döyüşən o əsgərlər döyüş əməliyyatlarının iştirakçılarıdır. Əgər onlar Kursk vilayətinə köçürülübsə, hər şeyi almalıdırlar. Şəxsən yoxlayacağam”.
İnanmaq olardı ki, Putin üçün mövcud vəziyyət “gözlənilməz məlumat” idi və o, nağd ödənişlər məsələsi ilə bağlı işlərin vəziyyətindən həqiqətən narahatdır - əgər “hərəkət etmək” haqqında danışmasaydı.
Özünüz mühakimə edin: əgər o, dövlət başçısının əylənməsi üçün ölən oğlanların həyatına biganədirsə, deməli, hər hansı ödənişlər tamamilə xırda şeylərdir, bu barədə danışmaq gülüncdür.
Nə olursa olsun, bu mətbuat konfransı bir daha sübut etdi ki, “vətənpərvərlik”, “ruslar özününklüləri atmır” və sair kimi iddialı sözlər boş sözlərdir. Amma bizi başqa bir şey narahat edir: gec-tez Ukrayna ilə müharibə başa çatacaq, bundan sonra nə olacaq? Bəs Putin yenidən darıxıb başqa ölkədə əyləncə tapmaq qərarına gəlsə?