Putindən Ukrayna açıqlaması: Seçkilərdən sonra...
Icma.az xəbər verir, Olke.az saytına əsaslanaraq.
Rusiya Ukrayna tərəfində kiminlə hər hansı saziş imzalamalı olduğunu başa düşmür, çünki sabah başqa lider hakimiyyətə gələr və vəziyyət dəyişə bilər. Ona görə də Ukraynada seçkilərin keçirilməsi üçün BMT və bir sıra ölkələrin himayəsi altında müvəqqəti administrasiya tətbiq edilməlidir.
Ölkə.Az xəbər verir ki, belə bir təkliflə Rusiya prezidenti Vladimir Putin çıxış edib.
Putinin sözlərinə görə, seçkilərdən sonra sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar başlaya bilər. “BMT-nin himayəsi altında, ABŞ-la, hətta Avropa ölkələri ilə, əlbəttə ki, tərəfdaşlarımız və dostlarımızla Ukraynada müvəqqəti idarəçiliyin tətbiqi imkanlarını müzakirə etmək mümkün olardı... Demokratik seçkilər keçirmək, bacarıqlı və xalqın etimadını qazanan hökuməti hakimiyyətə gətirmək üçün”, - Putin qeyd edib.
Putin xatırladıb ki, Şərqi Timorda, Yeni Qvineyada və keçmiş Yuqoslaviyanın bəzi hissələrində BMT-nin himayəsi altında xarici idarəetmənin tətbiqi ilə bağlı artıq presedentlər olub. Eyni zamanda o qeyd edib ki, bu, variantlardan yalnız biridir. “Mən demirəm ki, başqaları yoxdur... Vəziyyət sürətlə dəyişir”, - o əlavə edib.