Qazaxıstan tranzit potensialını genişləndirmək üçün Sloveniya limanı ilə tərəfdaşlıqda maraqlıdır
525.az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Qazaxıstan nəqliyyat əlaqələrini gücləndirmək və ticarəti genişləndirmək üçün Sloveniyanın ən böyük limanı olan Koperlə tərəfdaşlığı dərinləşdirmək niyyətindədir.
525.az “Report”a istinadən xəbər verir ki, bunu Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Astanada ikigünlük rəsmi səfərdə olan Sloveniya Prezidenti Nataşa Pirts-Musarın iştirakı ilə keçirilən biznes forumda çıxışı zamanı bildirib.
K.Tokayev vurğulayıb ki, Qazaxıstan strateji mövqeyi sayəsində Avrasiyanın aparıcı ticarət və logistika mərkəzi olmağa çalışır.
Onun sözlərinə görə, Qazaxıstan Orta Dəhliz və Şimal-Cənub kimi böyük beynəlxalq tranzit arteriyalarını fəal şəkildə inkişaf etdirir.
"Aktau və Kurık limanlarımız Xəzər dənizi vasitəsilə tranzitdə mühüm rol oynayır. Ötən il bu limanlar vasitəsilə daşınan yüklərin həcmi rekord göstəriciyə - 4,5 milyon tona çatıb. Nəqliyyat əlaqələrini gücləndirmək və ticarəti genişləndirmək üçün biz Koper limanı ilə təcrübə mübadiləsi aparmaq və tərəfdaşlığı dərinləşdirmək niyyətindəyik", - ölkə başçısı qeyd edib.
K.Tokayev sənaye və enerji əməkdaşlığını Sloveniya ilə ikitərəfli münasibətlərin perspektivli istiqaməti adlandırıb. Onun sözlərinə görə, Qazaxıstan neftinin təxminən 70 %-i Avropa İttifaqı ölkələrinə ixrac olunur.
"Bu gün Qazaxıstan Avropa İttifaqı iqtisadiyyatı üçün son dərəcə böyük əhəmiyyət kəsb edən 34 nadir torpaq elementindən 19-nu hasil edir və sektorun potensialını praqmatik formula - xammal müqabilində investisiya və texnologiyalardan istifadə etməklə üzə çıxarmaq üçün dünyanın aparıcı şirkətləri ilə fəal əməkdaşlıq edir. Getdikcə daha çox iri beynəlxalq şirkət, məsələn, “Total” (Fransa), “Eni” (İtaliya), “Masdar” (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri) və “Svevind Energy Group” (Almaniya-İsveç) Qazaxıstanda "yaşıl enerji” sahəsinə investisiya qoyur. Bundan başqa, Sloveniyanın “Iskra” və “Gorenje” kimi aparıcı şirkətləri də artıq bizim bazarımızda uğurla fəaliyyət göstərir", - o vurğulayıb.