Rada ABŞ ın yeraltı sərvətlər layihəsini kəskin tənqid edib: Bu absurddur
Bizimyol saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
ABŞ-ın təklif etdiyi yeraltı sərvətlərə dair sənəd layihəsi absurddur, beynəlxalq müqavilə deyil və Ukrayna qanunvericiliyinə ziddir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bunu Ali Radanın Xarici siyasət və parlamentlərarası əməkdaşlıq komitəsinin sədri, beynəlxalq hüquqşünas Aleksandr Merejko brifinqdə deyib.
O qeyd edib ki, bu gün dərc olunmuş sənəd layihəsinin saxta olub-olmaması ilə bağlı tam məlumatlı deyil: "Amma görünən odur ki, bu, saxta deyil. Çünki bu sənəd Amerika qanunları üslubunda yazılıb. Amma bunun saxta olmadığına 100% əminlik yoxdur. Əgər bu, həqiqətən də Amerika administrasiyasından ciddi təklifdirsə, o zaman bu sənədin, yumşaq desək, absurd olması baxımından ciddi problemlər yaranır", - deyə Merejko vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, layihə Amerika qanunlarına, daha dəqiqi Delaver ştatının (ABŞ) qanunlarına əsasən hüquqi şəxsin yaradılmasından bəhs edir. O əlavə edib ki, bu kontekstdə başa düşmək lazımdır ki, söhbət Ukrayna Konstitusiyasına görə, Ukrayna xalqının mülkiyyəti olan Ukrayna resurslarından gedir.
"Əgər söhbət bu məsələnin formal tərəfindən gedirsə, deməli, bu, heç bir halda beynəlxalq müqavilə deyil", - deyə Merejko bildirib.
O qeyd edib ki, tamhüquqlu beynəlxalq müqavilə hazırlamaq lazımdır, çünki məhz saziş deyə bu barədə razılaşılıb. "İndi gözlənilmədən hansısa müqavilənin mətni təklif olunur ki, bu da beynəlxalq müqavilə deyil və Ukrayna qanunvericiliyinə uyğun gəlmir, çünki o, ABŞ qanunları baxımından yazılıb. Bu, qəbuledilməzdir. Ciddi yanaşma lazımdır, çünki söhbət Ukraynanın resurslarından, onun sərvətindən və gələcəyindən gedir. Və bunu tərəflərin birlikdə işləməsi ilə həll etmək lazımdır", - deyə o bildirib.
Deputatın sözlərinə görə, Ukrayna Ali Radası və ABŞ Senatı tərəfindən ratifikasiyaya məruz qalacaq beynəlxalq müqavilə hazırlamaq lazımdır.
Merejko hesab edir ki, Ukrayna ərazisində faydalı qazıntıların faktiki hasilatına keçməzdən əvvəl ABŞ-ın Ukraynaya təcavüzkarı məğlub etmək, bu resursların yerləşdiyi əraziləri də azad etməkdə kömək etməsi və bundan sonra bu layihənin həyata keçirilməsinə keçmək mümkün olması barədə danışmaq lazımdır.
Ukrayna mətbuatının verdiyi məlumata görə, ukraynalı deputat Yaroslav Jeleznyak qeyd edib ki, ABŞ Ukraynanın bütün yeraltı sərvətləri üzərində ABŞ-ın nəzarətini nəzərdə tutan yeraltı sərvətləri haqqında saziş layihəsini təklif edib, lakin sənəddə Ukrayna üçün təhlükəsizlik təminatlarından bir dəfə də olsun bəhs edilməyib.