Rati Yonatamişvili: Zurabişvili müxalifətin lideri deyil, agentura alətidir
Report.az saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Gürcüstan parlamentində çoxluğun üzvü olan Rati Yonatamişvili Prezident Salome Zurabişvilinin müxalifət lideri kimi təqdim olunmasını tənqid edib.
“Report”un məlumatına görə, o, Zurabişvilinin, əslində, xarici qüvvələrin agentura alətinə çevrildiyini iddia edib:
“Salome Zurabişviliyə inanmağa çalışırlar ki, guya müxalifətin lideridir. Halbuki, əslində, agentura alətidir. O, ölkəmizə qarşı bu cür addımlar atarkən düşünməlidir ki, bu agentura onun arxasında dayandığı müddətcə onu dəstəkləyir, lakin sonradan onu tənqid edən eyni sözlərlə yenidən hədəfə ala bilər. Onun addımları nə xalqın, nə də dövlətin maraqlarına xidmət edir”.
Yonatamişvili Gürcüstanın sabitliyi və konstitusional quruluşunun bütün xarici təsirlərdən qorunmalı olduğunu və ölkədə heç bir qeyri-legitim siyasi gündəmə yer olmadığını bildirib.
Parlamentin birinci vitse-spikeri Gia Volskinin sözlərinə görə isə, Salome Zurabişvili ilə müxalifət arasında keçirilən görüşdə seçkilərin təşkilati hissəsinin müzakirəsi şoudur.
Volski prezidentin parlamenti buraxmaq hüququnun yalnız parlamentin hökumətə etimad göstərmədiyi və ya hökuməti təsdiq etmədiyi halda mümkünlüyünü ifadə edib.
“Onlar prezidenti avantüraya cəlb etmək istəyirlər, bu o deməkdir ki, söhbət inqilabi ssenarinin müəyyən istiqamətdə davamından və inkişafından gedir, başqa heç nə yoxdur. Prezident dəfələrlə konstitusiyanı pozub və bu ssenarinin inkişafı hamı tərəfindən yalnız inqilab yolu ilə birlikdə təsəvvür edilir”.
Vitse-spiker deyib ki, hökumətin xalq, o cümlədən müxalifət düşüncəli insanların qarşısında proqramı və böyük öhdəliyi var.
“Baş verənlərə əsasən, parlament seçilib, 1 milyon 120 min insan “Gürcü arzusunu” dəstəkləyib və parlament hökuməti təsdiqləyib. Nəticədə, hökumətin xalq, o cümlədən müxalifət düşüncəli insanların qarşısında proqramı və böyük öhdəliyi var. Bu öhdəliyə həm də ölkədə sabitliyin pozulmasının qarşısını almaq daxildir”, - Gia Volski bildirib.
Gürcüstanın Parlamentinin üzvü, hakim partiyanın deputatı David Matikashvili də, öz növbəsində, Zurabişvili barəsində açıqlama verib.
O, Zurabişvilinin “axmaqlıq etməkdə” bənzərsiz olduğunu və gələcək addımlarının təəccüblü olmadığına diqqət çəkib.
Zurabişvili tərəfindən Gürcüstan Parlamentinin XI çağırışını ləğv etmək məsələsinə dair müzakirələrə cavab verən Matikashvili qeyd edib ki, Zurabişvili konstitusiya çərçivələrini aşarsa, bu, açıq şəkildə qanunvericiliyi və dövlətin hüquq sistemini pozmaq deməkdir.
Onun sözlərinə görə, Zurabişvili radikalizmi izləyərək özünü və ölkəni daha da böhrana sürükləyəcək. Bu cür addımlar yalnız "axmaqlıq etməkdə" mütəxəssis olan bir liderin davranışına bənzəyir.