Şahzadənin vəziyyəti pisləşib
Icma.az, Cebheinfo portalına istinadən məlumat verir.
Norveçin vəliəhd şahzadəsi Mette-Marit xroniki ağciyər xəstəliyinə görə vəzifəsindən istefa verib.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, 51 yaşlı şahzadənin cümə axşamı Leypsiqdə keçiriləcək Beynəlxalq Kitab Sərgisinə qatılacağı gözlənilirdi.
Bununla belə, bazar ertəsi Norveç Kral Sarayından verilən açıqlamada, şahzadənin "ağciyər fibrozu" səbəbiylə iki həftəlik rəsmi vəzifələrindən məzuniyyətə çıxdığı bildirildi.
Bu qərar bir neçə həftə əvvəl sarayın şahzadənin sağlamlıq vəziyyətini paylaşmasından sonra verilib.
Açıqlamada vəliəhd şahzadənin hər gün çəkdiyi ağrılar və şikayətlər onun vəzifələrini yerinə yetirmə qabiliyyətinə təsir edir:
“Daha çox istirahətə ehtiyacı olan Şahzadənin gündəlik rejimi əvvəlkindən daha sürətli dəyişir. Bu, onun rəsmi iş cədvəlində daha tez-tez və qısamüddətli dəyişikliklərin ola biləcəyi anlamına gəlir".
Xatırladaq ki, Mette-Marit 2018-ci ildə ağciyər fibrozu olduğunu açıq şəkildə elan edib. O vaxtdan bəri iştirak etdiyi ictimai tədbirlərin sayını azaltmalı oldu.
Şahzadə sonuncu dəfə martın 19-da əri vəliəhd Şahzadə Haakon ilə Hərbi Məktəbin 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində hərbi məktəb orkestrinin məşqinə baxarkən görülüb.