Şiddətli leysan XƏBƏRDARLIĞI
News24 saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Türkiyənin Meteorologiya Baş İdarəsi martın 30-da ölkənin cənub-şərq bölgəsində yerləşən bəzi vilayətlərdə güclü yağış gözlənildiyini açıqlayıb.
Yenisabah.az xəbər verir ki, xüsusilə Bingöl, Diyarbakır, Batman, Siirt və Şırnak vilayətlərində hava şəraitinin kəskin dəyişəcəyi bildirilib.
Proqnozlara əsasən, bu bölgələrdə bu gecədən başlayaraq sabah saat 15:00-a qədər aramsız leysan yağışları müşahidə olunacaq. Meteoroloqların verdiyi açıqlamaya görə, yağışların lokal şəkildə şiddətlənəcəyi və bəzi ərazilərdə daşqınlara səbəb ola biləcəyi ehtimal edilir.
Meteorologiya Baş İdarəsi sözügedən vilayətlərdə yaşayan sakinlərə və səfərdə olan şəxslərə ani sel, su basqını, ildırım, yerli dolu yağışı, torpaq sürüşməsi, yağış zamanı güclü külək və nəqliyyatda mümkün aksamalar kimi mənfi hallara qarşı ehtiyatlı və tədbirli olmaları tövsiyə edib.
Xüsusilə aşağı ərazilərdə yaşayanların və çay kənarlarında yerləşən yaşayış məntəqələrinin diqqətli olmaları, lazımi təhlükəsizlik tədbirlərini görmələri vacibdir. Həmçinin, sürücülərə pis hava şəraitində yollarda daha ehtiyatlı davranmaları tövsiyə olunur.
Qeyd edək ki, Türkiyənin bəzi bölgələrində son günlər qeyri-sabit hava şəraiti müşahidə olunur və meteoroloqlar qarşıdakı günlərdə də yağışların davam edəcəyini bildirirlər.