Starlink qiymətləri və yerli bazar: Azərbaycanlı istifadəçiləri nə gözləyir?
"SpaceX" şirkətinin "Starlink" peyk internet xidməti artıq Azərbaycanda aktivləşdirilib. İstifadəçilər bu xidmətdən yararlanmaq üçün müəyyən şərtləri yerinə yetirməlidirlər. İlk növbədə 670 manata "Starlink Standart Kit" əldə etmək lazımdır. Daha sonra 50 manat çatdırılma ödənişi və 100 manat aylıq abunə haqqı ödənilməlidir.
Bəs görəsən, "Starlink" bazara daxil olandan sonra yerli provayderlər qiyməti qaldıra bilərmi? Provayderlərimiz "Starlink"i necə qarşılayacaqlar?
İnternet texnologiyaları üzrə ekspert Vahid Qasım Oxu.Az-a mövzu ilə bağlı danışıb.
O qeyd edib ki, "Starlink" şirkətinin bazara daxil olması heç bir mənaya gəlmir:
"Şirkət Azərbaycanda fəaliyyətə bir neçə ay əvvəl başlayıb. Amma layihənin startı ertələnirdi. Yalnız "Starlink"in qonşu ölkədə işə başlaması xəbərindən sonra Azərbaycanda fəaliyyətinə start verildi. "Qonşudan qalma geri" məntiqi ilə çox da istənməyən bir şirkət bazara buraxıldı.
"Starlink"in xidməti peyk texnologiyasına əsaslanır və Azərbaycan ərazisində əvvəllər mövcud olmayan texnologiyadır".
Ekspert şəbəkəyə qoşulmağın kifayət qədər bahalı avadanlığın alınmasını tələb etdiyini deyib:
"Buna görə də onun normal fərdi istehlakçılar tərəfindən istifadə olunması real görünmür. Bu cəhətdən qiymətləndirmə siyasətinin digər internet qoşulmalarına təsirinin olacağını zənn etmirəm.
Eyni zamanda, Azərbaycanda minimum genişzolaqlı trafikin 100 Mbps sürətinə yüksəlməsi ilə minimal qiymətlərin artırılması yeni baş verib. Bunun fonunda narazılıq dalğası da yenidir. Bu fakta əsaslansaq, yaxın müddətdə internet xidmətlərinin bahalaşacağını düşünmürəm.
Ümumiyyətlə, "Starlink" mövcud internet bağlantılarına rəqib deyil, əlavədir. Fors-major hallarda internetimizin daha stabil olmasını təmin edə bilən texnologiyadır. Ondan ehtiyat etmək yox, istifadə etmək lazımdır".