Təyyarə qəzaları artır: bir həftədə 3 qəza, 212 ölüm baş verib
Icma.az bildirir, Reyting.az saytına əsaslanaraq.
Bu gün Aviasiya sənayesi qorxulu bir həftəni başa vurub. Son bir həftədə 2 təyyarə qəzaya uğrayıb, 1 təyyarə uçuş-enmə zolağından çıxıb.
qeyd edir ki, son bir həftə ərzində baş verən təyyarə qəzalarında 212 nəfər həyatını itirib.
Bakıdan Qroznıya uçan “Azərbaycan Hava Yolları”nın J2-8243 nömrəli reysi Qazaxıstanın Aktau şəhərindən təxminən 3 km aralıda qəzaya uğrayıb. Təyyarədə 5 ekipaj üzvü və 62 sərnişin, ümumilikdə 67 nəfər olub. Qəzaya uğrayan təyyarədə olan 67 nəfərdən 38-i ölüb, 29-u sağ qalıb.
İkinci təyyarə qəzası Cənubi Koreyada baş verib. Koreyanın “Jeju Air” aviaşirkətinə məxsus təyyarə paytaxt Seuldan 288 kilometr cənub-qərbdə yerləşən Muan şəhərindəki Musan beynəlxalq hava limanına eniş edərkən qəzaya uğrayıb.
Yanğınsöndürənlər bildiriblər ki, təyyarə eniş zamanı idarəetməni itirərək uçuş-enmə zolağından çıxıb və hava limanını əhatə edən divara çırpılıb. Qəzada daha çox yanaraq məhv olan təyyarəyə müdaxilə edən qruplar yanğını söndürüb, 1 sərnişin və 1 kabin heyətini xilas edib.
İlkin məlumatlara görə, qəza nəticəsində 174 nəfər ölüb.
175 sərnişin və 6 ekipaj üzvü olan təyyarənin Banqkok-Muan reysi həyata keçirdiyi, 2 Tailand vətəndaşı istisna olmaqla, sərnişinlərin Cənubi Koreya vətəndaşları olduğu qeyd edilib.
Qəzaya təyyarənin şassisindəki nasazlığın səbəb olduğu, ilk uçuşda şassisi açılmayan təyyarənin ikinci uçuşda məcburi eniş zamanı qəzaya uğradığı bildirilir.
Digər tərəfdən, Kanadanın St Sent Consdan Halifax istiqamətində hərəkət edən təyyarənin sol tərəfi Halifax Beynəlxalq Hava Limanına eniş edərkən yanıb. Sərnişinlərdən Nikki Valentin təyyarənin sol qanadının bir müddət yerə sürtüldüyünü və eniş şassisi “düzgün açılmadığı” üçün alovlandığını bildirib.
Valentine təyyarədə təxminən 80 sərnişin olduğunu bildirsə də, hava limanından verilən açıqlamada təyyarədəki sərnişinlərin sayı ilə bağlı təfərrüatlara yer verilməyib. Təyyarədən təxliyə edilən sərnişinlərin sağlamlıq vəziyyətinin yoxlanıldığı bildirilib.
Norveçdən Hollandiyaya uçan sərnişin təyyarəsi təcili eniş zamanı uçuş-enmə zolağından çıxıb. Royal Dutch Airline KLM-dən verilən açıqlamaya görə, Oslo hava limanından Amsterdama qalxarkən yüksək səs eşidilən təyyarə Sandefjord hava limanına yönləndirilib. Təcili eniş zamanı “Boeing 737-800” tipli təyyarə uçuş-enmə zolağından çıxaraq sürüşərək ot örtüyünə düşüb. Təyyarədə olan 176 sərnişin və 6 ekipaj üzvünə heç bir zərər verilmədiyi, hadisə ilə bağlı araşdırma aparıldığı bildirilib.
Norveç mətbuatı yazır ki, təyyarə hidravlik sistemindəki nasazlıq səbəbindən təcili eniş edib.