Tramp dünya sistemini qarışdırmağa çalışır Ekspert
Icma.az, Bizimyol portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu fikri Rusiya mətbuatına İtaliyanın iqtisadi inkişaf nazirinin keçmiş müavini, professor Mişel Geraçi bildirib.
“Tramp hər şeyi məhv edəcək, sistemi sabitsizləşdirəcək və “zəlzələ”dən sonra hər şeyin necə düzəldiyini görəcək”, - deyib. Beləliklə, Ümumdünya Ticarət Təşkilatı - Azad ticarət sazişləri lənətə gəlsin” deyə o, martın 25-dən 28-dək Çinin cənubundakı Haynan əyalətində keçirilən Asiya üçün Boao Forumunda bildirib.
Ekspert xatırladıb ki, Trampın əsərlərini oxumadığı alman filosofu və iqtisadçısı Karl Marks, bir şeyi kökündən dəyişmək üçün təkamülə yox inqilaba ehtiyac olduğuna inanırdı. “Trampın son iki ayda gördüyü işlər - hər şeyi bacardığı qədər tez həll etmək. Bir gecədə hər şeyi bir anda dəyişmək istəyi, çünki bunu az-az etsə, düşmən zaman qazanacaq. Ona görə də hər şey gözlənilmədən və eyni vaxtda həyata keçirilməlidir”, - deyə Geraqti əlavə edib.
Professorun sözlərinə görə, Trampın proteksionist siyasəti həqiqətən dünyanın hər bir ölkəsinə təsir edir. “Birləşmiş Ştatlarla müsbət ticarət balansı olan hər bir ölkə sanksiyaların hədəfinə çevrilir. Bu, ABŞ-ın müttəfiqləri - Yaponiya və Koreya Respublikasına da daxil, Almaniya, Fransa, İtaliya, Kanada, Meksika kimi dost ölkələr də məhdudiyyətlərin əsas obyekti olub”, - deyə o qeyd edib.
“Sonrakı yerdə ABŞ-la böyük ticarət profisiti olan Vyetnam var. Bu tədbirlər Çinə də təsir ediir. Artıq Vaşinqtonun dost və ya düşmən vecinə deyil. Düşünürəm ki, Trampın etdikləri dağıdıcıdır”, - deyə Geraçi əlavə edib.