Türkiyə Prezidenti Ərdoğan Rusiya dövlət başçısı Putinlə telefonla danışıb
Bizimyol saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Bizimyol.info "AA"ya istinadən xəbər verir ki, Prezident Ərdoğan görüş zamanı Türkiyə ilə Rusiya arasında əməkdaşlığın regional problemlərin həllində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, Türkiyənin Rusiya ilə Ukrayna arasında davam edən müharibəyə son qoymaq üçün başladılan prosesi yaxından izlədiyini, şərəfli və davamlı sülhün təmin olunması üçün Türkiyənin hər cür dəstəyi, o cümlədən sülh danışıqlarına ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Görüş zamanı Ərdoğan Qara dənizdə ticarət gəmiçiliyinin təhlükəsizliyi üçün atılacaq yaxşı niyyətli addımların sülh prosesinə töhfə verəcəyini və Türkiyənin Qara dənizin münaqişə bölgəsinə çevrilməsinin qarşısını almaq üçün üzərinə düşəni etməyə davam etdiyini bildirib.
Prezident Ərdoğan görüş zamanı Türkiyənin Suriya məsələsində Rusiya ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini, Suriyanın ərazi bütövlüyü əsasında davamlı sülh və sabitliyə nail olması üçün Türkiyə və Rusiyanın birgə çalışmasının vacib olduğunu bildirib. Prezident Türkiyə və Rusiyanın Suriyanın birliyini pozmaq, etnik və məzhəb ayrı-seçkiliyini gücləndirilməsinin qarşısını almaq, Suriyaya qarşı sanksiyaları tamamilə aradan qaldırmaq üçün birlikdə çalışa biləcəklərini bildirib.
Görüşdə Ərdoğan Suriyanın qaynaqlarının Suriya rəhbərliyinə həvalə edilməsinin lazım olduğunu qeyd edib. O, həmçinin Türkiyənin mərkəzi administrasiya daxilində “Suriya Demokratik Qüvvələri” adlandırılan qruplaşmanın ləğvini dəstəklədiyini bildirib. Tütkiyə Prezidenti Suriyanın terror təşkilatları üçün münasib bölgə olmaqdan tamamilə çıxarılmasının Suriyanın sabitliyi üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.