Türkiyəni silkələyən səs yazısı: Azərbaycanlıları o kənddən çıxarmaq üçün...
Icma.az, GlobalInfo saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
“X” sosial şəkəbəsinin Türkiyə seqmentində yayılan səs yazısı ölkə gündəmində ciddi müzakirələrə səbəb olub.
Globalinfo.az xəbər verir ki, platformanın “söhbət otağı” adlandırılan istifadəçilərin səsli şəkildə gündəmi müzakirə etdiyi bir qrupda azərbaycanlıların yaşadığı kəndlə bağlı deyilənlər birmənalı qarşılanmayıb.
Kürdlərdən ibarət qrupda “Kurd” istifadəçi adı ilə qoşulan Erhan adlı şəxs Qars vilayətinin Diqor adlı bölgəsində azərbaycanlıların yaşadığı kənddən onları çıxarmaq üçün bəzi yollara əl atdıqlarını söyləyib.
“Diqorda 40-a yaxın kənd vardı, onlardan birində azərbaycanlılar yaşayırdılar. Biz də dedik ki, bunların arasında azərbaycanlıların kəndi olmamalıdır. Onların su mənbəyinə təzək tökdük, çıxıb getdilər. Onları sürgün etdik, ərazilərini ödənişsiz şəkildə aldıq”, – həmin şəxs qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, kənd tam Ermənistanla sərhəddə yerləşir.
Sözügedən səs yazısı “X”da sürətlə paylaşılıb. Çox sayda şəxs paylaşımlara münasibət bildirib. Rəylərin əksəriyyətində bu vəziyyətin 30-ildən çox davam etdiyi qeyd olunur. Bəziləri Türkiyənin şərq bölgəsindəki türk kəndlərində vəziyyətin uzun illərdir gərgin olduğunu, azərbaycanlılar da daxil bir çox türklərin kürdlər tərəfindən təhdid edildiyini, bir sıra xoşagəlməz addımlarla üzləşdiyini bildiriblər. Yazanlar arasında həmin ərazidə yaşadığı və sırf bu məsələlərə görə ailəsi ilə birlikdə digər bölgələrə köçdüklərini bildirənlər də var. Bir qisim sözügedən şəxsin iddialarının doğru olmadığını desə də, çoxları şərq bölgəsindən türklərin çoxunun bu səbəbdən digər vilayətlərə köç etdiyini, kürdlərin onlardan qalan əraziləri ələ keçirdiyini və oralarda illərdir çoxaldığını yazır.
Qeyd edək ki, Diqorda ümumilikdə 19 min 872 nəfərin yaşadığı, onlardan 7 min 473-nün bölgənin mərkəzində, qalanlarının isə kəndlərdə məskunlaşdığı bildirilir.