Üçüncü Qarabağ müharibəsi baş verərsə, Ermənistan 9000 kv.km lə kifayətlənməli olacaq Deputat
Aznews.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
“Daşnaksütyun bir terror təşkilatı olaraq yaradılıb və uzun illər siyasi məqsədlər müəyyən edərək, siyasi terror yolu ilə fəaliyyət göstərməyə çalışıb. Əvvəlcə Livanın Beyrut şəhərində mövcud olub, sonradan isə terror siyasətini partiya səviyyəsinə qaldırmağa cəhd edib. Bu gün də o, müharibə partiyası kimi tanınır. Əslində, Daşnaksütyun ideologiyasının kökündə terror dayanır. Buna görə də bu partiyanın sülh istəməsi qeyri-səmimi görünür, çünki onun mahiyyəti və ideoloji məzmunu bəllidir”.
Bu fikirləri AzNews.az-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Hikmət Babaoğlu deyib.
Qeyd edək ki, Erməni İnqilabi Federasiyası – Daşnaksütyun Partiyası bəyanat yayaraq Paşinyan hakimiyyətinin Azərbaycanla imzalamaq istədiyi sülh sazişinə qarşı çıxıb. Bəyanatda iddia edilir ki, Azərbaycanla bağlanacaq saziş və müzakirə edilən sənəd Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin dəqiqləşdirilməsini təmin etmir, həmçinin Azərbaycan silahlı qüvvələrinin “Ermənistan ərazilərindən” çıxarılmasına zəmanət vermir. Eyni zamanda, Daşnaksütyun Partiyası sülh sazişinin “Artsax”la bağlı ermənilərin gözləntilərinə cavab vermədiyini iddia edir. Onların bu mövqeyini keçmiş prezidentlər Robert Köçəryan və Serj Sarkisyanın rəhbərlik etdiyi Hayastan Bloku və Respublikaçılar Partiyası da dəstəkləyib.
Deputat bildirib ki, Ermənistan və Azərbaycan arasında imzalanması nəzərdə tutulan sülh sazişində sərhədlərin dəqiqləşdirilməsinin əsas məsələ kimi göstərilməsi əsassızdır.
“Ümumiyyətlə, sərhədlərin dəqiqləşdirilməsi heç bir sülh sazişində konkret formada əks olunmur. Çünki delimitasiya və demarkasiya uzunmüddətli prosesdir və onu əvvəlcədən hər hansı hüquqi sənədə daxil etmək mümkün deyil. Məsələnin mahiyyətinə gəldikdə, Azərbaycanın tarixi sərhədləri Göyçə gölünün ortasından, yəni Ermənistanın 9000 kvadrat kilometrlik ərazisindən kənarda qalan torpaqlardan keçir. Əgər Daşnaksütyun bu şərtlərlə sülhə razı deyilsə, yeni bir müharibə nəticəsində Ermənistanın ərazisi daha da kiçilə bilər. Belə olan halda, Ermənistan yalnız ona verilən 9000 kvadrat kilometr ərazidə dövlət olaraq qalacaq. Keçmiş prezidentlər – Serj Sarkisyan, Robert Köçəryan və Levon Ter-Petrosyan üçlüyü də bu reallığı dərk etməlidir. Əgər Azərbaycan və Ermənistan arasında üçüncü Qarabağ müharibəsi baş verərsə, Ermənistan 9000 kvadrat kilometr ərazi ilə kifayətlənməyə məcbur olacaq. Ona görə də mövcud şərtlərdə sülh müqaviləsinin imzalanması vacibdir. Əks halda, bir müddət sonra ermənilər Paşinyanın qəbul etdiyi sülh sənədinin onlar üçün daha yaxşı bir seçim olduğunu anlayacaqlar”.