Vətəndaşın evini dağıdan şirkət rəhbərinin “BAŞI DƏRDDƏ”: Qalib Məmmədov və işçilərini hansı cəza gözləyir? KONKRET
Konkret.az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Xəbər verdiyimiz kimi “Melissa Group” şirkəti Alatava ərazisində vətəndaşlara məxsus evləri dağıdaraq onlara həm maddi, həm də mənəvi-psixoloji ziyan vururb. Bu məsələ dünəndən sosial şəbəkələrdə və cəmiyyətdə əsas müzakirə mövzusuna çevrilib. Artıq şirkətin rəhbəri və bir neçə əməkdaşı saxlanılıb. Bəs vətəndaşın evini dağıdan iş icraçısını, ekskavator sürücüsünü və şirkətin rəhbərini hansı cəza gözləyir?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-ın sualını cavablandıran hüquqşünas Ramil Süleymanov bildirib ki, şirkət rəhbərliyinin və onun əməkdaşlarının atdığı addım konkret cinayət əməli hesab edilir:
“Onlar Azərbaycan Respublikasının cinayət məcəlləsinin 186,188, 221 və 222-1 maddələrinin sanksiyası altında olan əməllər törədiblər. Belə ki,186-cı maddənin dispazisiyasına görə burada söhbət əmlakın qəsdən məhv edilməsindən gedir. Bir halda ki, söküntünün qadağan olunması ilə bağlı məhkəmə qərarı da mövcuddur. Eyni zamanda Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən verilən açıqlamada birmənalı şəkildə göstərilib ki, onlar tikinti ilə bağlı hər hansısa sərəncam verməyiblər. Bu da onu deməyə əsas verir ki, məsələ mütləq şəkildə cinayət əməli olaraq qiymətlənidirlməlidir. Hadisə Azərbaycan Respublikasının cinayət məcəlləsinin 222, 222-1-ci maddəsinin təsir dairəsinə düşür”. Hüquqşünasın sözlərinə görə, cinayət məcəlləsinin 222-ci maddəsinə əsasən burada hər hansı fəaliyyətlə məşğul olmaq, vəzifə tutmaq hüququndan məhrum edilməklə, 2 ilə qədər azadlıqdan məhrum etmə cəzası təyin oluna bilər:
“Eyni zamanda özbaşına tikinti işləri ilə məşğul olmaqla bağlı Azərbaycan Respublikasının cinayət məcəlləsinin 222-1 maddəsi ilə 2 ilə qədər azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin olunması mümkündür. Qeyd edim ki, burada əmlakın qəsdən məhv olunmasına görə, Azərbaycan Respublikasının cinayət məcəlləsinin 186-cı maddəsinə görə, 3 ildən 7 ilə kimi azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin oluna bilər”.