2023-cü ilin oktyabr ayında qətllə əlaqədar Xaçmaz rayon polisi və prokurorluğu birgə araşdırma aparılmışlar. Nəticədə, Şirinbalayeva Mafizənin evində işləyən Əhmədov Şahin qətldə şübhəli bilinərək, həbs olunmuşdur. Alınmış ifadələr nəticəsində məlum olmuşdur ki, qadın evində tək yaşayırmış. Onun evinə yalnız usta Əhmədov Şahin gedib-gəlirmiş.
Şahinin istintaqı 3 ay 20 gün çəkdi. Əlbəttə, bu müddətdə ona cinayət işi açılmışdı. Bu səbəbdən də bir müddət həbsdə qaldı. Biraz vaxt keçdikdən sonra eşitdik ki, Şahini buraxıblar. Bundan sonra onun içəridən necə çıxdığına dair söz-söhbətlər yayıldı. Belə ki, ortada “haqq-hesab” məsələsinin olduğunu dedilər...
2024-cü il, fevral ayının 15-də oğlum Dəmirov Fərman Seyfulla oğlu Xaçmaz şəhərində işlədiyi tikinti ərazisində polislər tərəfindən saxlanılıb. Lakin Xaçmaz polisi onu 15.02.2024-cü ildə tutub aparmalarına baxmayaraq, saxlanılma tarixini iki gün sonra - 17.02.2024-cü ilə qeyd ediblər. Həmin iki günü ərzində gəzmədiyimiz polis idarəsi qalmadı, bizə “burada yoxdur” dedilər. Sonradan oğlumu görəndə başa düşdüm ki, niyə gizlədirmişlər. Çünki ona ağır işgəncələr verərək, Şirinbalayeva Mafizənin qətli boynuna qoymağa çalışıblar.
2 gün oğlum evə gəlməyəndə DİN-in 102 xidmətinə də müraciət etmişdim. Onlar da araşdırma apardıqdan sonra bildirdilər ki, oğlunuz polisdə deyil. Yəni ilk gündən özbaşınalıqlar olmuşdur...
Onu da deyim ki, oğlumdan xəbər ala bilməyib, Prokurorluğa da müraciət etdim. Orada dedilər ki, “narahat olmayın, oğlunuz polisə müqavimət göstərib, bu səbəbdən saxlanılıb, buraxacaqlar”.
16.02.2024-cü il, saat 18:00 radələrində yenidən Xaçmaz polisinə getdim. Bu dəfə rəis Faiq və müavini Hidayət məni qəbul etdi. Faiq mənə bildirdi ki, rayonun İzmaylovka ərazisində “Al market”də yerləşən bankomatdan pul oğurlanmışdır. Sənin oğlun bu səbəbdən buradadır, müvafiq araşdırmalar və əl izləri götürüldükdən sonra sərbəst buraxacağıq. Bu sözlərlə məni sakitləşdirib, evə göndərdilər.
Özüm xəstə adamam, əsanın köməyi ilə gəzirəm.
17.02.2024-cü il, saat 19:00-da evimizə kütləvi polis basqını oldu. “Sənəd göstərin, daha sonra evimə baxış keçirin”, - dedikdə isə polislərdən biri məni itələyib yerə yıxdı. Qonşum qışqıraraq, “o, təzə əməliyyat olunub, anan yaşında qadını yerə yıxmaq nədir?!”,- dedi.
Evdə axtarış apardılar, ayaqqabıları bütün palçığın içində idi. Evi elə günə qoydular ki, sanki içəri insan girməmişdi. Bu zaman yenidən soruşdum ki, “ay bala, marketdən oğurlanan pul tapılmadı kı, bura gəlmisiniz?!”. O zaman da dedilər ki, “nə pul, sənin oğlun adam öldürüb”. İzah etdilər ki, guya, o qadını - Şirinbalayeva Mafizəni mənim oğlum qətlə yetirib. Axı, bu ola bilməzdi. Oğlum qarışqaya belə, ziyan verən olmayıb.
Hazırda məhkəmə gedir. Məhkəmədən qabaq müstəntiq Fərrux Əzimli məndən 10 min manat pul istədi ki, ver, oğlunu apar get. Orda bildirdim ki, vallah, mənim o imkanım yoxdur.
Bu işdə müstəntiq Fərrux Əzimlinin maraqları bitmək bilmir.
Onu da qeyd edim ki, müstəntiq kimisə tapıb, bu suçu onun üzərinə yıxmaqda maraqlıdır. Belə ki, qərəzini burdada göstərdi.  Oğlum türmədən xəstəxanaya göndərilmişdi. Baş həkim məni çağırıb dedi ki, “ana, müstəntiq Fərrux Əzimli zəng vurub ki, onu dərhal həbsxanaya göndərin”. Bu adam qərəzli şəkildə günahı mənim oğlumun üzərinə yıxmaq istəyir.
Prokurorluqda oğluma olmazın işgəncələri verilib, amma ekspertiza yazıb ki, heç nəyi yoxdur. Bu qədər haqsızlığın, böhtanın içində batırıq.
Əvvəl həbs olunan Şahin adlı şəxsin qətli boynuna aldığı haqda kadrlar var. Məhkəmədə hamısı izlənilib. Bu cinayət təzə olanda bütün saytlar, televiziyalar Şahinin cinayəti törətdiyini yazdılar. İndi isə günahı mənim oğlumun üstünə atırlar...
Sizdən bir ana kimi xahiş edirəm, müraciətimi cavabsız qoymayın. Mənim oğlum o qadını öldürməyib. Onun 4 uşağı var. İşin yaxşı araşdırılması üçün tapşırıq verin. Günahkar kimdir, yaxud kimlərdir tapılsın. Çox söz-söhbətlər gəzir. Kimisi deyir ki, öz qohumlarının onun evində gözü var idi. Sağikən bir dəfə belə axtarılmayan qadının indi bacısı məhkəmələr gəzir. Gizlin qalan məqamlar çoxdur. İşə baxan hakimlərdən narazılığım hələ ki, yoxdur. Amma narahatam, uşağımın taleyi həll olunur. Bir ömür bədbəxt ola bilər.
O qədər maddələr yazıblar ki, o hərəkətləri edən adam ancaq erməni olmalıdır. Xahiş edirəm, müraciətimi cavabsız qoymayın, qəbulunuza çağırın, əlimdəki sənədlərin hər birini sizlərə təqdim edim”.