Xəzinə yüklü 250 gəmini axtarırlar
Reyting.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Qızıl sandıqlarla dolu 250 gəmi indiyədək Portuqaliya ərazi sularında dənizin dibindədir.
-ın məlumatına görə, Portuqaliya sahillərində yüzlərlə batmış xəzinə gəmisi var. Hətta həmin gəmilərin bəzilərində on tonlarla qızıl və gümüşün olduğu deyilir. Uzun illərdir ölkənin dəniz dərinliyinin tədqiqatları ilə məşğul olan portuqaliyalı arxeoloq Aleksandr Monteyro bu barədə yayılan məlumatların həqiqət olduğunu bildirib. O, bu məlumatların tarixi mənbələrdən gəldiyini və öz təsdiqini tapdığını deyib.
Monteyronun sözlərinə görə, tədqiqatlar nəticəsində yaradılan məlumat bazasını əhatəli araşdırmaqla, 16-cı əsrə aid olan, təxminən 8620-yə yaxın gəminin qəzaya uğramasını, hətta dəqiq tarixini də aşkar etmək mümkündür. Bu siyahıda adı keçən, qızıl-gümüş yüklü, həmçinin digər qiymətli mallar daşıyan gəmilər arasında 1589-cu ildə Troya yarımadasında batmış İspaniyanın "Nossa Senhora do Rosario" gəmisi də olub. Bəzi mənbələrə görə, bu ispan gəmisində 22 tona qədər qiymətli metal olub.
"Biz bilirik ki, dənizin dibində 250 xəzinə yüklü gəmi var. Troyanın yaxınlığında 22 ton qızıl və gümüş olan bir İspan gəmisi də var"- deyə arxeoloq A. Monteyro əlavə edib.
Digər arxeoloq və mütəxəssislər də tanınmış arxeoloqun fikrinə şərik çıxıblar. Araşdırmaçı və tədqiqatçıların fikrincə, 15-16 əsrlərdən bəri Portuqaliya gəmiləri Cənubi Amerikadan, Afrikadan, Asiyadan böyük sərvət daşıyan ən böyük müstəmləkə imperiyalarından biri idi. Bir çoxu fırtınalar və ya dəniz quldurlarının hücumları səbəbindən savaşdan yayınıb quruya çıxa bilməyən həmin gəmilər hələ də Madeyra, Azor adaları, Portuqaliyanın materik sahillərində, dənizin dərinliyində üzə çıxarılacaqları günü gözləyirlər.
"Nossa Senhora do Rosario" kimi böyük gəmilərin qəzaları müstəmləkə dövrünün miqyasına dair müxtəlif fikirlər, ideyalar verən mühüm tarixi, arxeoloji tapıntıları təmsil edir. Arxeoloqlar keçmişin mirasını qorumaq və batmış sərvətləri öyrənmək üçün tədqiqatlarını, həmçinin 250 xəzinə yüklü qədim gəminin axtarışlarını davam etdirirlər.