Yaponiya hökuməti rekord müdafiə xərcləri ilə büdcəni təsdiqləyib
Ayna saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Təxminən 731,28 milyard dollar həcmində büdcə layihəsi təsdiqlənib
Yaponiya hökuməti 2025-ci maliyyə ili (2025-ci ilin aprelində başlayır) üçün 115,54 trilyon yen (təxminən 731,28 milyard dollar) həcmində büdcə layihəsini təsdiqləyib. AYNA xarici mediaya istinadən bildirir ki, bu barədə Nazirlər Kabinetinin baş katibi Yoşimasa Hayaşi məlumat verib.
Büdcə layihəsində ölkə tarixində ilk dəfə olaraq 8 trilyon yenini (təxminən 50,6 milyard dollar) ötərək rekord məbləğdə müdafiə xərcləri nəzərdə tutulur. Hərbi büdcənin artırılması hökumətin təsdiq etdiyi müdafiə potensialının artırılması və zərbə silahlarının qəbulu strategiyası çərçivəsində baş verir.
Əhalinin yaşı artdıqca sosial təminat xərcləri rekord həddə - 38,3 trilyon yenaya (təxminən 242,9 milyard dollar) yüksələcək.
Vergi gəlirlərinin artması dövlət istiqrazlarının buraxılışını 28,65 trilyon yenaya (181,7 milyard dollar) qədər azaldacaq, lakin Yaponiya hələ də ağır dövlət borc yükü ilə üz-üzədir. Belə borclanma xərclərin təxminən dörddə birini təşkil edir.
Büdcə layihəsi 2025-ci ilin əvvəlində baxılmaq üçün parlamentə təqdim olunacaq. Oktyabrda keçirilən növbədənkənar seçkilərdə çoxluğunu itirmiş Liberal Demokrat Partiyası ilə “Komeito” Partiyasının hökumət quran koalisiyası büdcənin təsdiqində maraqları nəzərə alınmalı olan müxalifət partiyalarının sərt tələbləri ilə üzləşəcək.