Yazıçıları təhqir edir, Məleykə xanım özü imtahan versin sonra... Vahid Əzizdən sərt sözlər
GlobalInfo portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) sədri Məleykə Abbaszadənin son çıxışı ətrafında müzakirələr davam edir. Belə ki, o, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) üzvlərini Azərbaycan dili imtahanından keçməyə dəvət edib. Sədrin bu sözləri birmənalı qarşılanmayıb.
Sitat: “Azərbaycan dili üzrə sertifikasiya imtahanı”nın onlayn platforması bizə şəxslərin Azərbaycan dili ilə bağlı biliklərini yoxlamağa imkan verəcək. İstəyərdim ki, Yazıçılar İttifaqının üzvləri də bu prosesdə iştirak etsinlər. Data üçün bizə 2000 nəfərin iştirakı lazımdır”.
Globalinfo.az-a danışan Xalq şairi Vahid Əziz təklifin yanlış olduğunu bildirib.
Onun fikrincə, bu, yazıçıları təhqir etmək kimi başa düşülür:
“Məleykə Abbaszadə özü Azərbaycan dilində olmayan “platforma”, “qlobal” və sair sözlərdən istifadə edir. Yaxşı olardı, dilimizin qorunması üçün yazıçılardan əvvəl reklam şirkətlərini, televiziya kanallarını imtahana cəlb etsinlər. DİM sədri də daxil olmaqla, dilimizə yad sözlərdən istifadə edən hər kəs buna qoşulmalıdır. Həmçinin dilçilərin də bir qismi bu sırada yer almalıdır. Bildiyimə görə, hörmətli dilçi akademiklərimiz və Dövlət Dil Komissiyası Azərbaycan dili lüğətindən 20 min sözü çıxarıb. Səbəb isə bilinmir. Məleykə Abbaszadənin dedikləri təhlükəlidir. Sabah deyəcəklər ki, guya ölkəmizdə millətçilik prosesi başlayıb və hər kəs imtahana məcbur edilir. Bu hal Ukrayna, Belarusda da olmuşdu. Onlar ana dilindən imtahan verilməli olduğu barədə qərar qəbul etmişdilər. Azərbaycanda yaşayan milli azlıqların nümayəndələri müxtəlif qurumlarda çalışırlar. Əksəriyyəti təbii olaraq, dilimizi yaxşı bilmir. Aqibətləri necə olacaq? Hər hansı xalq üçün ən böyük təhlükə millətçilik siyasətidir. Məleykə Abbaszadənin dediyindən də millətçilik qoxusu gəlir. Bu, Azərbaycanı fəlakətə aparan durumdur və yol vermək olmaz”.
Vahid Əziz deyib ki, son illər tanınmış adamlar təhqir və mənasız məsələlərdə ittiham edilir:
“AYB sədri Anar Rzayev başda olmaqla, yazıçılarımız toplanmalı, DİM sədri ora dəvət edilməli və məsələ ilə bağlı bəyanat verilməlidir. Vaxtında addım atılmasa, Azərbaycan ədəbiyyatı tapdalancaq, hörmətdən düşəcəyik. Əvvəl televiziya kanallarına şairləri, yazıçıları dəvət edərdilər, ədəbiyyatdan danışardıq. Bu gün AZTV-dən başqa bunu edən yoxdur. Digərlərində müğənnilərə 1,5 saat vaxt ayırırlar, onlar da keyfiyyətsiz mahnılar ifa edir. Lakin Xalq şairi Vahid Əzizə “15 dəqiqə şeir oxuyub gedin” deyirlər. Məleykə Abbaszadənin dedikləri ilə ciddi şəkildə məşğul olmaq, görkəmli şəxsiyyətlərin təhqirinə son qoymaq lazımdır. Azərbaycan dilindən imtahan vermək təklifi dövlətimizə qarşı təxribatdır. Bunu edən səhvə yol verir. Özləri hələ dilimizi öyrənsinlər, sonra bizimlə danışarlar”.