2024 cü ildə təxminən 200 min əcnəbi Rusiyadan qovulacaq
Icma.az bildirir, Oxumeni.az portalına istinadən.
2024-cü ildə təxminən 200 min əcnəbi Rusiyadan qovulacaq
2024-cü ildə əcnəbilərin Rusiyadan inzibati qaydada çıxarılması, deportasiyası və readmissiyası ilə bağlı 190 min qərar qəbul edilib, Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi İrina Volk bildirib. Onun sözlərinə görə, bu, 2023-cü illə müqayisədə təxminən üçdə bir çoxdur.
Əcnəbilərin ölkəyə girişinə 267,2 min dəfə, 2023-cü illə müqayisədə 93,8 min dəfə imtina edilib. Verilən müvəqqəti yaşamaq üçün icazələrin sayı da iki dəfə, yaşayış icazələrinin sayı isə dörddə bir azalıb. “Buna xarici vətəndaşlar tərəfindən sadələşdirilmiş qaydada bu cür statuslar əldə etmək hüququndan sui-istifadə hallarının aşkarlanması və qarşısının alınmasına nəzarətin gücləndirilməsi kömək edib”, - Volk izah edib.
Xarici vətəndaşların ölkədən çıxarılması Rusiya qanunvericiliyinin pozulmasına görə məhkəmə qərarı ilə həyata keçirilir. Deportasiya üçün məhkəmə prosesi tələb olunmur, əgər xarici vətəndaşın Rusiyada qalması üçün heç bir qanuni əsas yoxdursa. Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilir. Readmissiya əcnəbinin vətəndaşı olduğu ölkəyə deyil, gəldiyi dövlətə çıxarılmasını nəzərdə tutur.
2025-ci ilin yanvarında TASS Federal Məhkəmə İcraçıları Xidmətinin məlumatlarına istinadən yazıb ki, 2024-cü ildə 80 mindən çox əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs miqrasiya qanunlarını pozduqlarına görə Rusiyadan məcburi şəkildə deportasiya edilib. Bununla yanaşı, idarə əcnəbilər tərəfindən törədilən cinayətlərin sayının azaldığını qeyd edib - 2024-cü ilin yanvar-iyul aylarında bu rəqəm 4,9% azalıb.