525ci qəzet Rusiyanın hava məkanı təhlükəlidir
Icma.az xəbər verir, 525.az saytına əsaslanaraq.
Dekabrın 27-də səhər saatlarında Rusiyanın dörd əayətinin hava limanlarında təyyarələrin uçuş və enişinə müvəqqəti qadağa qoyulub. Moskva vaxtı ilə saat 5:00 radələrində Soçi hava limanında, saat 6:00-dan Kazan, Həştərxan və Volqoqrad hava limanlarında məhdudiyyətlər tətbiq edilib. Federal Hava Nəqliyyatı Agentliyinin nümayəndələri bu tədbirlərin Ukrayna pilotsuz uçuş aparatlarının hücum təhlükəsi ilə əsaslandırırlar. Rusiya Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, dekabrın 26-dan 27-nə keçən gecə hava hücumundan müdafiə qüvvələri Rusiyanın vilayətləri üzərində 13 pilotsuz uçan aparatı məhv edib.
Qeyd edək ki, dekabrın 26-da pilotsuz uçuş aparatlarının təhlükəsi ilə əlaqədar Moskva aeroportları - Şeremetyevo, Domodedovo, Vnukovo və Jukovski müvəqqəti olaraq bağlanıb. Kaluqa hava limanı da reysləri qəbul etməyib. Ekspetlər qeyd edirlər ki, son bir neçə ayda paytaxt Moskva ilə yanaşı, Saratov, Samara, Kazan və Ufa hava limanları dəfələrlə müvəqqəti olaraq bağlanıb.
Rusiyanın hava məkanının təhlükəli olması dekabrın 25-də Azərbaycan Hava Yollarının (AZAL) Bakıdan Qroznıya uçan "Embraer 190" təyyarəsinin Çeçenistan səmasında hava hücumundan müdafiə sistemi tərəfindən vurulmasından sonra daha aydın görünməyə başlayıb.
İsrailin ən böyük hava nəqliyyat şirkəti "El Al" artıq Moskvaya uçuşları dayandırdığını açıqlayıb. Qərarın "Rusiya hava məkanında baş verən hadisələrlə əlaqədar" qəbul edildiyi bildirilir. Təl-Əviv və Moskva arasında uçuşlar bir həftə yerinə yetirilməyəcək.
Rusiyanın hava məkanın yaxın zamanlarda uçuşlar üçün təhlükəsiz olacağını gözləmək yanlış olar. Çünki Böyük Britaniyanın liderlik etdiyi "dron koalisiyası" bir neçə gündən sonra, 2025-ci ilin yanvarından başlayaraq Ukraynaya on minlərlə müxtəlif növ dronlar və pilotsuz uçuş aparatları göndərəcək. Bu isə o deməkdir ki, Rusiyanın hava məkanı bundan sonra uçuşlar üçün daha təhlükəli olacaq. Təəssüf ki, Rusiya hakimiyyəti ölkənin hava məkanın təhlükəli olması haqqında xəbərdarlıq etmir, əksinə, susur. Məhz bu susqunluq Azərbaycan Hava Yollarının Bakıdan Qroznıya uçan təyyarənin 38 sərnişin və ekipaj üzvünün hələk olmasının səbəbidir.
Vətəndaşlarının həyatını ən yüksək nemət hesab edən İsrail buna görə Rusiyaya uçuşları dayandırır. Tezliklə digər çağdaş dövlətlər də İsrailin yolu gedə bilər. Rusiya hakimiyyəti belə bir aqibətlə üzləşməkdən qorxduğu üçün hava məkanın təhlükəli olması haqqında susur. Ancaq böyük ehtilam ki, çox tezliklə bütün dünya Rusiya hava məkanın təhlükəli olması qənaətinə gələcək.