AFFAratımız da “error” verir
futbolpress-az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Millətlər Liqasının D divizionuna düşməklə Azərbaycan milli komandasının ən dibə vurduğunu gördük. DÇ-2026-nın seçmə mərhələsinə hazırlıq çərçivəsində Haiti və Belarusla doğma meydanda keçirilən yoxlama oyunlarında da uduzduq – 0:3, 0:2.
180 dəqiqəyə özünə bab rəqiblərə belə qol vurmağı bacarmayan milli 5 qol buraxdı. Statistikanın utandırmasından əlavə, sərgilənən oyun da məzmunsuz, sistemsiz, bir sözlə, çox pis.
Hiss olunur ki, futbolçular həm oyunda, həm oyundan kənar özbaşınadır. Bu, futbolyönlü idarəetmənin, yaxud idarəetmənin futbol yönündə ciddi böhranın yaşandığını büruzə verir.
Ən pisi də odur ki, AFFA-nın bu toksik silsiləni sonlandıracaq kadr potensialı, ideyası yoxdur.
Belarus məğlubiyyətindən sonra Fernandu Santuş dedi ki, indiyədək bu qədər məğlub olmamışdım. Diqqətçəkən ifadəsi bu oldu ki, işlədiyi yığmalarda ikidən artıq ardıcıl məğlubiyyət olmayıb.
Portuqaliyalı titullu mütəxəssis bununla aşkar dedi ki, sizin ölkənizə pul gözüylə baxıb gəlmişəm, qarşınızda dərin məsuliyyətim yoxdur. Nəyiniz var ki, məndən də icad gözləyirsiniz..
Santuş özü üçün tam haqlıdır. Hətta özünə bəraət qazandırmağı da peşəkar və subyektiv baxımdan məntiqəuyğundur. Heç bir ciddi uğuru olmayan bir yığmanı çalışdırmaq dəvəti alan tanınmış məşqçi müqavilə imzalanarkən qaydaları özü diqtə edir. Ona görə də, tam doğru deyir, qısamüddətli təklif olsaydı, niyə gəlirdi ki?
Qısası, Santuşu istəməyənlər və olanlarda baş günahkar onu sayanlar bilməlidir, AFFA yalnız ciddi maddi təzminat verib onunla müqaviləni poza bilər.
İndi sual yaranır. Santuşu milli komandanın baş məşqçisi olmağa qərar verən AFFA hansı məsuliyyəti daşıyır?
Bu mütəxəssisin təyinatı gözlənilməz olmuşdu. Əksəriyyət əldə olan potensiala görə bahalı əcnəbi mütəxəssisin qəbul olunmaz variant olacağını car çəkdiyi bir vəziyyətdə AFFA niyə Santuşu gətirdi? Bu adamın təyinatında niyə cənfəşanlıq edildi? İctimai fikri, mətbuatı heçə sayaraq atılan bu addımın acı nəticələrinin şahidi oluruq.
İndi deyin görək, bu durumun baiskarı Santuşdur, yoxsa AFFA?
Elə isə Santuş niyə “kötəklənir”?