Almaniya NATO nun şərq cinahına daimi qoşun yerləşdirməyə başlayıb
Apa.az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Almaniya NATO-nun şərq cinahını gücləndirmək məqsədilə tarixində ilk dəfə olaraq daimi xaricə qoşun yerləşdirməyə başlayıb.
APA-nın məlumatına görə, bu barədə "Politico" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Almaniyanın yeni yaradılmış 45-ci Zirehli Briqadası Litvada keçirilən mərasimlə rəsmi olaraq fəaliyyətə başlayıb.
Briqadanın komandiri Kristof Huber bu əməliyyatın əsas məqsədinin Litvanın təhlükəsizliyini təmin etmək və NATO-nun şərq cinahını qorumaq olduğunu qeyd edib.
Huberin sözlərinə görə, bu missiya yalnız Litva və NATO-nun ərazisinin təhlükəsizliyini deyil, həm də Almaniyanın təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədini daşıyır.
Yeni bölmə 2027-ci ilə qədər tam şəkildə fəaliyyətə başlayacaq və sonda Litvadan təxminən 30 km cənubda, Rudninkayda yeni bir hərbi kompleksdə yerləşəcək. Həmin vaxta qədər qoşunlar müvəqqəti olaraq Litva bazalarından fəaliyyət göstərəcək.